
Kam se Čechům platícím v korunách vyplatí letos vycestovat? Může se jim vyplatit balit velké kufry na daleké cesty. Z námi srovnávaných zemí vychází pro dovolenkáře s příjmy v českých korunách ve srovnání s loňským rokem nejlépe Brazílie, Korea, Nový Zéland, Tchaj-wan, Kanada, Austrálie a USA.
Zlevnění téměř o 19 procent může vedle sochy Krista v hlavním městě samby Ria de Janeira, které zdobí jedny z nejznámějších pláží Copacabana, Ipanema či Leblon, přilákat do Brazílie spoustu českých turistů. Podobně tomu může být i u domova fanoušků Pána prstenů na Novém Zélandu. V meziročním srovnání vychází zajímavě i Korea, Tchaj-wan, Kanada a Austrálie.
Z pohledu „šetření“ mohou být obzvláště zajímavou destinací Spojené státy americké, které nejenže ve srovnání vyšly meziročně levněji, ale probíhající obchodní válka zřejmě povede ke zdražování v americké ekonomice a dovolená by tam tak v dalších letech mohla být podstatně dražší.
Obzvláště pokud posílí nyní vcelku slabý dolar. Česká koruna v meziročním srovnání posílila proti celé řadě dalších měn, jako je turecká lira, korejský won, novozélandský, kanadský, australský dolar. Oslabila ale například ve srovnání se švýcarským frankem.
Kde naopak neušetříme, je Turecko, kde je i přes výrazné oslabení měny z pohledu českého turisty dráž. Růst cen v Turecku totiž vymazal veškeré oslabení turecké liry proti koruně a dokonce jej překonal. Na příkladu Turecka je patrné, že u hodnocení ceny dovolené nelze sledovat pouze vývoj měnových kurzů, ale také inflaci na daném místě.
Oba pohyby znázorňují vložené grafy. Na grafu výše vidíme, že česká koruna nejvíce posilovala právě proti turecké liře, a to o 30,7 procenta. Turecká inflace, která je znázorněna na grafu níže, dosáhla 38,1 procenta. Je tak zřejmé, že Turecko, i s přihlédnutím k české inflaci, vyjde o zhruba 2,9 procenta dráž než loni.
Na příkladu Brazílie je patrný odlišný příběh. Brazilský real proti české koruně výrazně oslabil. V meziročním vyjádření o 26,27 procenta. Brazilská inflace v meziročním srovnání ale atakovala „pouze“ hranici 5,5 procenta. I proto je Brazílie z pohledu korunového cestovatele meziročně o tolik levnější.
Proč dovolené v Turecku nebo Egyptě nemusejí zlevňovat?
Na první pohled by se dalo čekat, že když turecká lira oslabuje, měly by být dovolené v Turecku pro Čechy levnější. Jenže v realitě to tak často nefunguje. Ceny pro turisty jsou obvykle v dolarech a eurech.
Jde o ceny letenek či hotelů, nebo třeba fakultativních výletů. V Turecku kvůli vysoké inflaci prudce rostou také ceny v lirách. Podobně to platí také v Egyptě, i když tamní inflace nedosahuje tureckých rekordů.
Pokud navíc zůstane stabilní poptávka po dovolených v těchto destinacích, výrazných slev se turisté nedočkají. Velmi také záleží na destinaci a sezóně. V přímořských letoviscích v hlavní sezóně jsou obvykle v přepočtu vyšší ceny než v Česku.
Je nutné zohlednit také typ dovolené. V momentě, kdy cestující vyrazí na stále více populární all inclusive dovolenou, tak ho místní ceny nemusejí tolik zajímat. Více je bude zajímat cenotvorba a výše marží českých cestovních kanceláří, které budou reflektovat mimo jiné cenový a mzdový vývoj převážně v České republice.
Pro porovnání ceny takového typu dovolené bude stále nejvíce určující samotná nabídka poskytovatelů zájezdů. Dále je nutné vzít v potaz i samotný spotřební koš, který se využije pro porovnání inflace.
Ve spotřebním koši jsou v různých poměrech zastoupeny zboží a služby, které vychází z nějaké obvyklé spotřeby obyvatel v dané zemi. Jsou tam tak například i ceny automobilů nebo bílé elektroniky, kterou běžný turista nekupuje.
Inflace jako taková tak plně nereflektuje změnu cen ve spotřebitelském koši dovolenkářů. Nehledě na to, že v turistických oblastech se často platí podstatně vyšší „turistické“ ceny, a tak informace o cenách z běžných míst v zemi nemusí být plně vypovídající.
Pavel Peterka je hlavní ekonom společnosti XTB
Jiří Tyleček je šéf výzkumu společnosti XTB
(Redakčně upraveno)