Kdo je za skandálními proruskými billboardy na Slovensku?

„Bez Ruska neprežijeme. Ukrajina je nepriateľ. EÚ a NATO nepotrebujeme.“ Tato proruská a protiukrajinská hesla se začátkem dubna objevila na některých billboardech na Slovensku. Jejich zadavatel není znám, zatím se ví jen to, že šokující hesla jsou nalepena na billboardech v Trenčíně, Trnavě a u Žiliny. První dvě plochy pronajímá nadnárodní společnost euroAWK, billboard kousek za Žilinou patří slovenské společnosti Gryf Media.
Skandální billboard „Bez Ruska neprežijeme“ nedaleko od Žiliny. Foto: Lukáš Bukna

„Ten billboard jsem viděl už z dálky. Zabrzdil jsem auto a krátce jsem zastavil na kraji silnice, abych to vyfotil. Byl jsem z toho naprosto v šoku,“ vylíčil redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) Lukáš Bukna, který v pondělí dopoledne jel autem z průmyslové zóny v Gbelanech zpátky do Žiliny.

„Dělal jsem si tam z našich slovenských spolupracovníků srandu kvůli výsledku jejich prezidentských voleb, ale všichni tvrdili, že oni nevolili. Měli jste a mohlo to dopadnout jinak, řekl jsem jim. Kdybych ten proruský billboard viděl cestou za nimi, asi bych volil ostřejší slova,“ připustil s odstupem pan Lukáš, který na Slovensko jezdí pracovně někdy i třikrát týdně.

„Tu fotku jsem pak hned poslal kolegům z firmy do naší skupiny na sociální síti. Skoro nikdo nereagoval, asi byli v šoku, tak jako já. I když jsem cestou na Slovensko brzy ráno poslouchal podcast Radiožurnálu o výsledku slovenských prezidentských voleb, tohle jsem fakt nečekal a pořád si kladu otázku, co to má znamenat,“ dodal pan Lukáš.

Poslední skaut, známá postava na sociální síti X (dříve Twitter, pozn. red.) v pondělí odpoledne přidal fotografii dalšího z aktuálních proruských billboardů na Slovensku s heslem „EÚ a NATO nepotrebujeme“. Lokaci neupřesnil.

„To, že jeden z největších poskytovatelů venkovní reklamy v Evropě, nadnárodní společnost euroAWK, přijme takovou zakázku a klidně to svinstvo vylepí, je prostě nehoráznost,“ napsal k proruským billboardům na síti X bývalý radní České televize René Kühn. Upřesněme, že vlastníkem euroAWK je skupina firem společností Freund (dvojka na německém outdoorovém trhu) z Koblenze.

Slovenská agentura Gryf Media, která se od roku 1998 specializuje na venkovní reklamu, se naopak chlubí tím (resp. její „matka“ Gryf reklamné štúdio), že jako jedna z mála na slovenském trhu nemá zahraniční spoluvlastníky. Firmu vlastní společnost Bionatur a jednatelem obou společností je letos 53letý slovenský podnikatel Róbert Magát.

Společnosti euroAWK a Gryf Media ke skandálním billboardům zatím nevydaly žádné stanovisko.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 13
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  • Viktor

   V demokraciich existuje svoboda projevu. Nic nikomu nebrani umistit vedle banner s opacnym tvrzenim, at si lide vyberou, co chteji. Tak to funguje v USA.

   • Nembojsa

    Vylepsit tie stavajuce je vhodnejsie. A dat presetrit, ci je v sulade so zakonom propagovat terorizmus.

   • neubauer

    ………jsme přece “ demokracie “ ……….tak proč, když se napíše pravda, potrefené husy tak kejhají…….?!

    • Roman

     Synku, Tys´ asi nebyl ve škole nejostřejší tužka v penále, a to je právě problém nynější demokracie, že každý tupohlav má stejné volební právo, jako politolog, který se tomu věnuje roky, a to už nemluvím o tom, že asi nechápeš, že schvalování teroru, etc., je trestný čin, tak bacha, aby Tě někdo Bobane nenahlásil, asi by ses divil 🙂

   • Radek

    Zatím funguje, přestože Bidenovým „Demokratům“ se čím dál víc zajídá, ale že by se chovali až tak, jako jejich „žáci“ u nás, to si tam stále ještě nedovolí …

 1. veb

  Zkouší jak daleko v propagandě mohou zajít. Tohle ale není tolik nebezpečné jako skryté proruské aktivity Fica, Pellého, Babiše, Okamůry a podobných zrádců.

 2. Hádej

  Tenhle aktivistický článek je otřesným příkladem české žurnalistiky v posledních letech… Další server, co mi nemá co nabídnout a blokuji.

  • Roman

   A co Ti brání, se na Slovensko přesunout, čeština Ti evidentně nejde, tipuji Tě na 1. stupeň ZŠ, možná PŠ, takže tam se budeš mít aspoň na co vymlouvat 🙂

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB