
Průměrná výše poskytnuté hypotéky v prosinci vzrostla podle České bankovní asociace (ČBA) na 3,37 milionu korun. Pokud je úrok sedm procent se splatností na 25 let vychází splátka na 30 275 korun, při poklesu úroku na současný průměr 5,65 procenta pak na 27 782 Kč a pokud by sazba dále poklesla na čtyři procenta tak na 24 914 korun.
Při očekávaném trvajícím poklesu hypotéčních sazeb si tak u téhle průměrné hypotéky může klient v následujících letech zlevnit proti dnešku o zhruba pět tisíc korun měsíčně.
Kdo má příjmy a našel byt či dům, a prodávající kývl i na nějakou slevu, neváhal bych, a šel do toho. Pěkné nemovitosti hlavně na dobrých místech už zlevňovat nebudou.
Právě pomalu klesající úrokové sazby nahrávají strategii „ber teď, fixuj na pět let, a pak si vyjednej nižší úrok“. Jednoletou fixaci si nemá smysl brát. Bankám je jasné, že klienti vyčkávají na zlevnění peněz, takže teď by nejraději na rok fixoval každý nový klient. Tak proto banky drží vysoké úrokové sazby právě u jednoletých fixů.
Pozvolný pokles hypotéčních sazeb je dobrý pro toho, kdo už dnes na hypotéku má, protože lze očekávat, že po pěti letech se dostanou ke třem procentům. Levnější, jako před pěti lety, to ale už asi nebude. A pod pět procent nejspíše hypotéční sazby letos neklesnou.
Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle hypomonitoru ČBA klesla z listopadových 5,67 na 5,65 procenta. Za celý rok 2023 poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v objemu 150 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 124 mld. Kč. Ve srovnání s roky 2017-2019 byl loni objem poskytnutých hypoték v roce 2023 o třetinu nižší.