Novinky v osobních financích: Moneta nabízí hypotéku od 4,49 procenta

Na hypotečním trhu se z pohledu zájemců o financování vlastního bydlení nejspíš začíná blýskat na lepší časy. Jak redakci FAEI.cz sdělila Moneta, od poloviny prosince snížila tato banka úrokové sazby svých hypoték, takže nově začínají na hranici 4,49 procenta. Sazby snížily i další banky.
Zájem o nové hypotéky byl v listopadu meziročně vzrostl o 121 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Výrazné snížení úrokových sazeb se u Monety týká nově sjednaných hypotečních úvěrů při fixacích na pět, sedm a deset let při sjednání pojištění schopnosti splácet. Stejná roční sazba ve výši od 4,49 procenta platí také pro refinancování hypoték.

„Tuto atraktivní sazbu pod psychologickou hranicí pěti procent nabízíme novým i stávajícím klientům od 14. prosince při sjednání on-line a na našich pobočkách. Sazbu jsme se rozhodli poskytnout u střednědobých a dlouhodobých fixací a věříme, že to klienti ocení,“ uvedla mluvčí skupiny Moneta Zuzana Filipová.

Podle Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA) klesla úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování z říjnových 5,71 procenta na listopadových 5,67 procenta, a byla tak nejníže od července 2022.

Zlevňují i další banky

Prosincová čísla budou pravděpodobně ještě nižší, protože vedle Monety se rozhodly snížit úrokové sazby svých hypotečních úvěrů i jiné bankovní domy. A další o tom vážně uvažují, aby nezůstaly pozadu a nepřišly o klienty.

Raiffeisenbank v polovině prosince snížila sazby podle mluvčí Terezy Kaiseršotové u jednoletých fixací o půl bodu na 6,99 procenta, u dvouletých rovněž o půl bodu na 6,09 procenta, u tříletých o 0,3 bodu na 5,79 procenta, u pětiletých o 0,3 bodu na 5,69 procenta, u desetiletých o 0,2 bodu na 5,99 procenta a u 15letých o 0,3 bodu na 6,29 procenta.

Komerční banka (KB) snížila úrokové sazby už od 1. prosince, a to u krátkých fixací: U jednoleté o 0,3 bodu a u dvouleté o 1,5 bodu.

„Reagovali jsme tak na vyšší poptávku klientů po krátkých fixacích z poslední doby. Co se týká delších fixací úrokových sazeb, o ty je nyní poptávka minimální, neboť klienti očekávají v následujících měsících spíše mírný pokles úrokových sazeb,“ citovaly manažera hypoték KB Ondřeje Šuchmana České noviny, web ČTK.

Úpravu sazeb ještě v posledním měsíci roce nevyloučila UniCredit Bank a další bankovní ústavy. Podle hlavního ekonoma ČBA Jakuba Seidlera se trhy připravují na snižování sazeb centrálních bank v příštím roce.

„V posledních týdnech se tato očekávání citelně zintenzivněla, což se projevilo i v rychlejším poklesu úrokových sazeb delších splatností, které jsou klíčové i pro sazby hypoték. To by mohlo předznamenávat rychlejší pokles hypotečních sazeb, než se předpokládalo ještě před nedávnem,“ řekl Seidler.

Rekordní listopad

Že se hypoteční trh skutečně začíná po krizi více hýbat, dokládají také listopadová čísla o poskytnutých úvěrech na bydlení, které vycházejí ze statistik České bankovní asociace. Banky a stavební spořitelny poskytly v předposledním měsíci v roce hypoteční úvěry za 16,2 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 121 procent.

Nepatrný meziměsíční růst o procento znamená, že listopad byl z pohledu poskytnutých hypoték doposud nejsilnější měsíc v letošním roce. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají s velmi slabou druhou polovinou minulého roku.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v listopadu dosáhl 13,4 miliardy korun po říjnových 13,2 miliardy. Objem refinancovaných úvěrů, tedy interně či z jiné instituce, činil 2,8 miliardy proti 2,9 miliardy o měsíc dříve.

Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl v listopadu 4 166, což představuje dvouprocentní meziměsíční a 91procentní meziroční nárůst. Jde o nejvyšší hodnotu od června minulého roku.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB