Hypotéky po roce a půl prolomily šestiprocentní hranici

Názor
Hypotéky přivítaly nový rok poklesem pod šestiprocentní hranici, kde byly naposledy v červnu 2022. O žádný výrazný pokles ale nejde. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku ledna dostala na 5,96 procenta, což je ale jen o šest bazických bodů méně než o měsíc dříve.
Zásadnější snížení hypoteční sazby ovlivní pouze výraznější snížení základních úrokových sazeb tuzemské centrální banky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vrcholu dosáhly hypoteční sazby loni v únoru, kdy se vyšplhaly dokonce na 6,37 procenta. Hypotéky přesto zůstávají velmi drahé a jejich výraznější zlevnění mají v rukou členové Bankovní rady České národní banky (ČNB).

Nejvýrazněji zlevnily hypotéky pro mladé do 36 let poskytované i nad 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti, přesto stále patří k těm dražším. Hypotéky fixované na tři roky zlevnily o 0,21 procentního bodu na rovných šest procent.

Stejně klesly i hypotéky fixované na pět let, jejichž aktuální úrok dosahuje 5,93 procenta. Úrokové sazby hypoték s fixací na deset let klesly o 0,2 procentního bodu na 6,19 procenta a s fixací na jeden rok o 0,16 procentního bodu na 5,79 procenta.

Pokles u hypoték poskytovaných do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti byl mírnější. „Hypotéky s jednoletou a desetiletou fixací zlevnily o pět bazických bodů na 6,31 procenta, resp. šest procent.

PSALI JSME:
Hypoteční trh na konci roku ožívá

Sazby hypoték fixovaných na tři a pět let pak klesly o šest bazických bodů na 5,81 procenta, resp. 5,74 procenta. Nejlevnější na trhu tak i nadále zůstávají hypotéky s pětiletou fixací a LTV do 80 procent, vyplývá z aktuálního Swiss Life Hypoindexu.

Měsíční splátka v lednu mírně klesla o 117 korun. U průměrné hypotéky 3,5 milionu korun sjednané do 80 procent odhadní ceny nemovitosti se splatností 25 let nyní splátka dosahuje 22 472 korun.

Oproti lednu loňského roku měsíční splátka klesla o více než 800 korun. Ve srovnání s červnem 2022, kdy byla průměrná nabídková sazba 5,71 procenta a naposledy pod šestiprocentní hranicí, je však stále o téměř 550 korun vyšší.

Nejvyšší splátka byla loni v únoru, kdy u této modelové hypotéky dosahovala dokonce 23 341 korun. Nad 23tisícovou hranicí se držela až do loňského srpna. Ještě před dvěma lety, kdy byla průměrná nabídková sazba 2,4 procenta, přitom splátka stejné hypotéky vyšla měsíčně o 7 402 koruny levněji. Za celý rok tak letos splátky vyjdou o takřka 89 tisíc korun více.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Moneta nabízí hypotéku od 4,49 procenta

Zásadnější snížení hypoteční sazby ovlivní pouze výraznější snížení základních úrokových sazeb. Centrální bankéři je sice na svém posledním předvánočním zasedání po více než roce a půl snížili, ale pouze nepatrně o čtvrt procentního bodu.

Takováto spíše jen kosmetická korekce rekordně vysokých úrokových sazeb nemůže hypoteční trh, který se potácí v historických minimech, příliš rozhýbat. Už nyní jsou sazby hypoték pod dvoutýdenní repo sazbou i lombardní sazbou. Pouze diskontní sazba je na podobné úrovni jako ta hypoteční.

Aby se zamrzlý hypoteční trh výrazněji oživil, musela by průměrná sazba klesnout až někam ke třem procentům. Tomu musí ale předcházet stejně razantní snížení základních úrokových sazeb. Zlepšení dostupnosti vlastního bydlení tak stále mají v rukou centrální bankéři.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Drobné snížení základní úrokové sazby hypotéky příliš nezlevní

Zavřít reklamu ×
  1. Tady nejde o žádné procenta…Pokud jsou platy mizivé podle západu tak nemá smysl o hypotéku žádat. Já říkám už 20 let „hypotéku bych si vzal,ale kdo bude platit splátky“.Vždyť ani neexistuje práce kde má člověk jistotu že tam bude až do důchodu. Snad jen úředníci na dopravním inspektorátu a finanční úřad,tam to mají jisté…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč se rodí málo dětí. Ženy nedokážou splnit svůj plán

Průzkum
Současný problém s nízkou porodností nelze zjednodušit na tvrzení, že Češi nechtějí mít děti, anebo třeba jen jednoho potomka. Výzkum Národního institutu SYRI, jehož výsledky mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici, totiž ukazuje, že české ženy chtějí mít více dětí, ale výsledek je pak z různých důvodů jiný, než si matky původně přály. A první dítě se jim rodí později, než chtěly.