Když banka nabízí investice aneb Hrušky mezi jablky

Glosa
Říká se tomu načasování a to se, bohužel, tento týden Monetě příliš nepovedlo, když informovala, že nově nabízí prostřednictvím již třicátého investičního fondu ve své nabídce (investiční fond NN (L) Health Care – pozn. aut.) investice do firem jako AstraZeneca nebo Johnson & Johnson. Smrtící nežádoucí vedlejší účinky vakcíny společnosti AstraZeneca jsou hlášeny už snad ze všech zemí, kde se jí proti covidu-19 očkuje.
Čím větší riziko jsou lidé ochotni při své investici podstoupit, tím více mohou vydělat, ale i prodělat. Investování ale rozhodně není „možností, jak zajímavě zhodnotit své úspory“, jak tvrdí mluvčí skupiny Moneta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jinými slovy, propagovat investice do akcií firmy, jejíž vakcína aktuálně opravdu nemá celosvětově dobrou reputaci (v řadě evropských zemí se očkování touto vakcínou pozastavilo), se prostě zdá být krokem vedle. Nemluvě o tom, že cena akcií AstraZeneca se za posledních šest měsíců propadla o 18,5 procenta. (Což ale, na druhou stranu, může pro investory znamenat impuls pro nákup akcií).

Co v aktuální tiskové zprávě Monety postrádáme, je upozornění, že investice do investičního fondu NN (L) Health Care jsou vysoce rizikové, respektive na šestém ze sedmi stupňů rizikovosti podle členění fondů nabízených bankou.

Ta šestý stupeň definuje jako „vysoké výnosy a velmi výrazné kolísání hodnoty investice“. Moneta přitom investorům u tohoto konkrétního fondu doporučuje minimálně pětiletý investiční horizont.

PSALI JSME:
Bláhový evropský sen o stěhování výroby

Co naopak podle našeho názoru v tiskové zprávě banky být nemělo, je vyjádření mluvčí Zuzany Filipové, že „nový investiční fond NN (L) Health Care je další z celé řady možností, jak zajímavě zhodnotit své úspory“. Předně – lidé by neměli investovat své úspory, ale volné finanční prostředky. A čím větší riziko jsou ochotni při své investici podstoupit, tím více mohou vydělat, ale i prodělat.

Ve slovesu investovat se snoubí vidina zisku s akceptací případné ztráty. Sloveso zhodnotit oproti tomu jednoznačně implikuje jen zisk. Nešťastné slovní spojení „zhodnotit své úspory“ proto do světa investic rozhodně nepatří.

Přestože sama Moneta má na svém webu na jedné stránce „jablka s hruškami“, tedy „Spoření a investice“. Ale třeba ona „jablka“ a „hrušky“ časem dozrají a jak spoření, tak investice se na webové prezentaci Monety dočkají své vlastní stránky.

PSALI JSME:
Farmacie není tak jednoznačný vítěz v koronavirové krizi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru