Farmacie není tak jednoznačný vítěz v koronavirové krizi

Názor
Na první pohled, by se mohlo zdát, že odvětvím, které z koronavirové krize vyjde jako vítěz, je farmaceutický průmysl. Podle analýzy úvěrové pojišťovny Coface je opravdu farmaceutický sektor jedním z nejodolnějších odvětví. Nicméně je zde řada faktorů, před kterými Coface varuje.
Farmaceutický sektor je sice pandemií méně zasažený, než ostatní, ale i tak jeho hlavní odbytiště zaznamenala pokles vinou protiepidemických opatření. Poptávka po lécích poklesla zejména v nemocnicích kvůli snížení počtu pacientů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jde například o pokles poptávky po řadě léků v důsledku omezení „necovidové“ zdravotní péče, zpomalení či zastavení klinických studií vinou pandemie, tlak na snižování cen ze strany vlád i veřejnosti a samozřejmě i zájem evropských států změnit dosavadní dodavatelské řetězce ve farmacii a vrátit výrobu klíčových účinných látek na své území. Jako nejrizikovější část farmaceutického odvětví pak Coface identifikoval distributory – velkoobchod a lékárenské řetězce.

Farmaceutický sektor je pandemií méně zasažený, než ostatní. Je to skutečně jedno z odvětví, které Coface považuje za nejodolnější vůči rizikovým faktorům.

Je to díky tomu, že farmaceutická produkce hraje zásadní roli při léčbě vážných onemocnění. V neposlední řadě firmy z odvětví farmacie mohou těžit i z toho, že vysoké náklady spojené s výzkumem a vývojem vytváří bariéry pro vstup nových hráčů.

Možná to bude znít paradoxně, ale pandemie ovlivnila negativně i sektor farmacie. Hlavní odbytiště těchto firem zaznamenala pokles vinou protiepidemických opatření. Poptávka po lécích poklesla na hlavních trzích (Evropská unie, USA a Čína – pozn. aut.) zejména v nemocnicích, a to vinou snížení počtu pacientů, když se mnohdy vyhýbají hospitalizaci či ambulantní péči, protože mají obavu z infekce.

Pro odvětví farmacie není dobrou zprávou tvrdý dopad pandemie na většinu klinických studií. Lockdowny přinutily vědecké týmy zpomalit klinické studie a lékařské regulační orgány snížily tempo jejich schvalování. K narušení studií došlo i vinou neochoty pacientů být do nich zařazeni. Například v USA bylo přerušeno přibližně 80 procent všech studií nesouvisejících s covid-19.

Změnit dodavatelský řetězec bude náročné

Pandemie se negativně podepsala i na zpřetrhání globálního dodavatelského řetězce. Krize covid -19 odhalila nadměrné spoléhání se světa na čínskou produkci, která je páteří farmaceutické výroby. Proto velký počet států a jejich vlád – včetně předních ekonomik, jako jsou EU a USA – uvažuje o reorganizaci globálního farmaceutického dodavatelského řetězce. Zvažují přemístění klíčových částí výroby na své území.

PSALI JSME:
Bláhový evropský sen o stěhování výroby

Cenová výzva zůstává pro plátce klíčovou otázkou

Nové terapeutické přípravky přicházející na trh, které jsou často určeny pro léčbu potenciálně smrtelných nebo chronických onemocnění, přispívají k růstu cen léků na globální úrovni. Například přípravek Enhertu od společností AstraZeneca a Daiichi Sankyo bude stát 13 000 amerických dolarů měsíčně.

Jen ve Spojených státech došlo v roce 2020 k nárůstu cen 800 léků, což vedlo k růstu cen léčiv o 3,3 procenta. Tato zvýšení a pociťovaný nedostatek transparentnosti cen farmaceutických společností vedly politické představitele k zahájení řešení tohoto problému.

V Evropě by navíc vyšší veřejný dluh – způsobený podpůrnými opatřeními přijatými během boje proti pandemii – mohl vést ke snížení výše úhrad u některých léků. Současně se objevují další vládní strategie vůči farmaceutickému sektoru, které se však v současnosti jeví jako obtížně proveditelné.

To je případ strategie zvažované francouzskou vládou. Ta by farmaceutickým subjektům nabídla zmenšení tlaku na snižování cen výměnou za přesun výroby vybraných účinných látek a léků do Evropy.

PSALI JSME:
Šance pro Česko? Svět po pandemii čeká přesun výroby v globálním měřítku

Nedostatečná transparentnost cen je tak důvodem sílící kritiky a skepticismu ze strany vlád a veřejnosti vůči celému farmaceutickému sektoru, ale zejména vůči velkým hráčům. Požadavky na větší transparentnost ze strany farmaceutického průmyslu přicházejí nejen ze Spojených států, ale doslova z celého světa.

Například Světová zdravotnická organizace (WHO) požádala, aby farmaceutické společnosti zveřejnily svou metodiku stanovování cen účtovaných plátcům. Objevují se snahy – zejména v západní Evropě – aby byly zavedeny pro každou terapeutickou látku systémy hodnocení „nákladů a přínosů“.

Například ve Velké Británii tento přístup umožňuje, aby National Institute for Clinical Excellence odmítl hradit lék, pokud to významně nezlepší přežití nebo kvalitu života (měřeno v peněžním vyjádření) pacientů léčených v rámci National Health Service.

Distributoři léků jsou nejrizikovějším segmentem sektoru

Nejrizikovějším segmentem ve farmaceutickém sektoru jsou distributoři, včetně velkoobchodů a lékárenských řetězců. Ti totiž nesou plnou tíhu snížení cen, které požadují veřejní a soukromí poplatníci.

PSALI JSME:
Švýcarský výrobce léků IBSA vstupuje na český trh. Kupuje svého tuzemského distributora

Přitom mají vysoké fixní náklady – vzhledem k jejich husté a specializované distribuční síti, která se musí vyrovnat například s tím, že některé léky, musí být doručeny rychle, bez ohledu na místo určení, při dodržení přísných standardů zacházení.

K tomu se přidává zvýšená konkurence, zejména vstup nových aktérů na trh, jako je například Amazon ve Spojených státech. Podle odhadů společnosti Coface činila čistá marže distributorů léků na konci druhého čtvrtletí 2020 1,65 procenta. Je mnohem nižší, než u farmaceutických a biotechnologických společností. Přitom má tento podsektor nejvyšší poměr čistého dluhu k aktivům, který dosáhl 15,7 procenta.

Evropské velkoobchody mají vyšší rizikový profil i kvůli drastické politice snižování cen, které v tomto regionu probíhá. Navíc musí evropští velkoobchodníci splňovat přísnější normy a předpisy. Dodržování těchto pravidel vytváří vyšší náklady a ovlivňuje ziskovost.

Autor generální ředitel pojišťovny Coface pro Českou republiku a Slovensko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemský farmaprůmysl chrlí moderní léky. Čeští pacienti z nich ale zatím neprofitují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru