
Někteří šéfové stresují své kolegy a podřízené záměrně. Chtějí z nich v některých vypjatých okamžicích dostat co nejlepší výkon. Například před důležitým výběrovým řízením nebo při plnění jiného náročného úkolu. Podřízení na nějaký čas opustí své zlozvyky a dostanou ze sebe to nejlepší.
Někdy se napětí na pracovišti objeví přechodně, když někdo z kolegů prochází ve svém soukromém životě těžkým obdobím. Takové chování je možné po nějakou dobu pardonovat, ale pokud by začalo přetrvávat, je lepší si to s kolegou nebo nadřízeným vyříkat. Nervy občas zapracují u každého a lidé přirozeně hledají nějaký ventil, kde mohou svůj stres uvolnit. Bohužel k tomu někdy potřebují jiného člověka.
Když však atmosféra strachu a nadávek zaplaví pracoviště dlouhodobě, děje se něco špatného. Vhodné je vybudovat ve firmě takovou atmosféru, kdy si lidé mohou mezi sebou vyříkat, co jim vadí. Komunikace je důležitá, nadřízení by měli umět naslouchat svým kolegům. Zkuste proto nadřízenému v klidu vysvětlit, že vám jeho způsob komunikace nevyhovuje, a upozornit ho na jeho nevhodné chování.
Pokud klidné vysvětlení nezabere a stresování pokračuje, může už jít o správnou chvíli pro zvážení změny zaměstnání.
Autor je country manager společnosti Devire
(Redakčně upraveno)