Když velvyslankyni neocenil ministr, udělal to za něj pivovar

Loni osmdesátiletá česká diplomatka Eva Filipi dlouhých třináct let působila jako česká velvyslankyně v Sýrii. Poté, co kvůli válce tuto zemi opustila většina západních diplomatů, zůstala v Damašku otevřená jediná evropská ambasáda. Ta česká. Za službu a pomoc paní Filipi děkovali zástupci světových velmocí, u nás doma se ale toho na konci své kariéry z oficiálních míst nedočkala.
Rodinný pivovar Bernard ocenil bývalou českou diplomatku Evu Filipi svou cenou, když to předtím neudělal tuzemský ministr zahraničí Jan Lipavský. Bernardova cena představuje symbolické velké zlaté srdce, certifikát a také pivo na rok zdarma. Foto: Bernard

Po návratu ze Sýrie se loni koncem roku Eva Filipi dočkala vlažného přijetí a ukončení spolupráce s Černínským palácem. „Myslela jsem si, že můj chlebodárce, což je ministr zahraničí Lipavský, mi přijde podat ruku a řekne děkuji, paní Filipi,“ zmínila exvelvyslankyně pro server Lidovky.cz. To se ale nestalo. Diplomatce proto později vyjádřil své poděkování Rodinný pivovar Bernard a předal jí svoji cenu.

„Podle nás paní Filipi prokázala velkou odvahu a příkladný přístup k práci a svému poslání. Zatímco jiní před válkou utíkali, ona zůstala na místě a tvrdě pracovala. Mnoha lidem zachránila život. Podle nás její zásluhy nebyly dostatečně a důstojně oceněny našimi vládními činiteli. Předáním naší ceny jí chceme vyjádřit poděkování a obdiv,“ informoval redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) Josef Vávra, generální ředitel pivovaru Bernard.

Faktem je, že Bernardův rodinný pivovar umí využít toho, co se v Česku právě děje. Bernardovu cenu v minulosti cenu udělil například za férovou hru ve sportu, za záchranu života nebo jinou nezištnou pomoc druhým. Ocenění pro renomovanou diplomatiku Filipi je proto současně i lekcí slušného chování (a společenským políčkem) pro Jana Lipavského, jakož i nastavením morálního barometru.

To, že paní Filipi na závěr svého působení Sýrii dostala vyznamenání od diktátora Bašára Asada, přesněji – metál na rozloučenou převzala z rukou ministra zahraničí Faycála Miqada, rozhodně nevnímám nijak negativně, a to nehledě na Asadovy těsné vazby a Moskvou a Íránem. Od toho přece diplomacie je, abychom měli možnost jednat s těmi, s nimiž se neshodneme.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 8
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 1. Jiří Veselý

  Bravo Bernard!!! Pan Lipavský za dobu svého dosazení do Černínského paláce ztloustnul nejméně o 25 kilo a začal si hrát na silného psa. Pirát musí být osobnost – někdo dredy, jiný pupkem nebo infantilní máničkou z devadesátek.

 2. Oldřich Kupec

  Podle mne v dnešní době nemá slovo diplomacie už co dělat, protože její poslání slušnost ve vyjadřování, odpovídající schopnost vyřešit problémy dohodou i za cenu malého ústupku se dávno vytratila. Její konec nastal dle mne úmrtím presidenta „Rooswelta“ před koncem II. světové války. Okolnosti jeho smrti jsou taky zajímavé! To je můj názor, někdo může mít jiný, já mu ho neberu a nenadávám mu!

  • Miroslav

   Díky panu řediteli Vávrovi, díky za vše paní Filipi! V případě Lipavského se o diplomacii ani nedá mluvit…Zkrátka pivovar Bernard palec nahoru a díky!!!

 3. Lubomír Chládek

  Tady se jasně ukazuje kam vede cesta ministra zahraničí Lipavského. Ten uzná leda jen ty v první řadě kteří stojí za veřejnou podporu Nacionalistické Ukrajině. To akorát svědčí samo za sebe. Tupost celé poslední nejhorší vlády Ukrajinskočeské republiky. Skláním se před paní Filipi. Má mou veškerou úctu na rozdíl od posledních politiků této nejhorší vlády.

 4. Lubomír Chládek

  Od toho přece diplomacie je, abychom měli možnost jednat s těmi, s nimiž se neshodneme. Bohužel tento názor nikdy sdílet nebude v žádném případě nejlepší premiér Ukrajinskočeské republiky v jedné osobě P.Fialy včetně jeho poskoků v pětidemoliční vládě tohoto státu.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB