
„V posledních měsících sice v tomto směru došlo k mírnému nárůstu sazeb, avšak s ohledem na více než dvouprocentní inflaci zůstává reálné zhodnocení peněžních prostředků i nadále dost významně v mínusu,“ doplňuje jej Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.
Z údajů, které zveřejnila Česká národní banka (ČNB), vyplývá, že bankám a spořitelnám v Česku v prvním pololetí meziročně stoupl souhrnný čistý zisk o 300 milionů na 43,9 miliardy korun.
Zatímco pro ekonoma je podstatná např. výše bilanční sumy bankovního sektoru (ta koncem června dosáhla 7,4 bilionu korun), běžného majitele bankovního účtu by mělo zajímat, na čem konkrétně banky a spořitelny vydělaly.
Takže: Podle dat ČNB jim úrokové výnosy meziročně vzrostly o 10,4 miliardy na 81,8 miliardy korun a výnosy z poplatků a provizí stoupl o 400 milionů na 22,4 miliardy korun. To vše za situace, kdy se úrok na spořicím účtu „vyšplhal“ (a obvykle s různými omezujícími podmínkami) na jedno procento u bank, které se dají spočítat na prstech jedné ruky…
Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Czech Fund, banky v letošním prvním pololetí profitovaly z obecné ekonomické prosperity a souvisejícího růstu zájmu o úvěry a z navyšování úrokových sazeb v režii centrální banky. Dosavadním letošním výsledkům bank, jak říká Kovanda, naopak nesvědčí silný konkurenční boj v oblasti hypotečních úvěrů.
Jak před několika dny informoval portál FAEI.cz, už za týden začnou platit nové, přísnější podmínky pro žadatele o hypotéky. A mezi finančními analytiky panuje shoda v tom, že úvěry na bydlení do konce roku zdraží až do blízkosti tříprocentní úrovně.
Důvodem je očekávání, že ČNB letos přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb a to hned dvakrát, jak již dříve naznačil šéf centrální banky Jiří Rusnok. „Středeční zvýšení sazeb je patrně hotová věc,“ domnívá se hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler a dodává, že trh do konce roku očekává ještě jedno.