Výhodné hypotéky skončí už příští týden. Úrokové sazby porostou

Zájemci o výhodnější hypotéku už mají jen pár dní na to, aby si o ni zažádali. Od října budou platit přísnější podmínky pro poskytování hypoték, které už v červnu oznámila Česká národní banka (ČNB). Nová pravidla by mohla od tohoto typu financování bydlení odstřihnout až pětinu zájemců.
Zájemci o hypotéku mají pro využití dosud platných pravidel opravdu už jen posledních pár dnů. Ilustrační foto: FAEI.cz

Dluh žadatele nebude moci nově překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a žadatel bude muset současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

„V praxi tyto nové podmínky po 1. říjnu znemožní získání hypotéky zhruba 20 procentům domácností, které na ni ještě do konce září dosáhnou. Zasaženy budou zvláště mladé rodiny s dětmi. Hypotéka se po letech opět stane celkem luxusním zbožím,“ hodnotí situaci Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund.

Podle šéfa stavební firmy Ekospol Evžena Korce centrální bankéři svými nesystémovými a zbytečnými zásahy způsobí, že na vlastní bydlení nedosáhnou už ani domácnosti patřící do střední třídy: „Zcela bez šance na hypotéku zůstane také většina mladých lidí a rodin. Vždyť jen na průměrný byt v Praze, jehož cena dosahuje 6,7 milionu korun, musí zájemce o hypotéku složit minimálně 1,34 milionu korun.“

Mírný optimismus, pokud jde o ceny nemovitostí v Česku, projevuje hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Domnívá se, že růst úrokových sazeb společně s novými doporučeními České národní banky od října utlumí poptávku na realitním trhu. „Tím se sníží tlak na růst cen nemovitostí,“ vysvětluje.

PSALI JSME:
Hypotéku splácí polovina Čechů s odřenýma ušima

Hon na hypotéky

„Konec letních prázdnin byl v Česku podle očekávání ve znamení honu na hypotéky,“ říká Evžen Korec. V srpnu si pro hypotéku přišlo do banky skoro o 1500 lidí více než v červenci. Zájem lidí rostl i přesto, že hypoteční úvěry mírně zdražovaly, upozorňuje šéf stavební společnosti s odvoláním na aktuální data Fincentrum Hypoindex.

„Podobná aktivita na hypotečním trhu se dala čekat,“ konstatuje Korec, podle nějž si lidé v červenci užili dovolenou a pak se vrhli na vyřizování hypoték. Mnohem zajímavější, jak říká, ale budou čísla za září, kdy by se mělo hypoteční šílenství projevit naplno. Banky už nyní potvrzují, že zájemců během tohoto měsíce evidují výrazně více.

„Letošní srpen byl co do objemu poskytnutých hypoték, takřka 19 miliard, historicky rekordní v tom smyslu, že nikdy v minulosti nebyl během srpna poskytnut tak vysoký objem hypoték,“ komentuje data Hypoindexu Lukáš Kovanda. A předpovídá, že silná poptávka po hypotečních úvěrech během září ještě zesílí s tím, protože se zájemcům o výhodnější hypotéku krátí čas.

Štěpán Křeček z BHS upozorňuje, že lidé, kteří si půjčili peníze na bydlení prostřednictvím hypotéčních úvěrů po roce 2014, by měli co nejdříve refixovat své úrokové sazby. „Do konce letošního roku lze očekávat, že se průměrná úroková sazba hypoték začne zvyšovat. A také v následujících letech porostou, což bude navyšovat měsíční splátky. Některé domácnosti se dokonce mohou dostat do finančních problémů,“ upozorňuje ekonom.

PSALI JSME:
Investoři se chystají, že lidé nebudou mít na zdražené hypotéky

Zdražení do konce roku

Hypotéky podle Lukáše Kovandy už teď zdražily na nejvyšší úroveň za poslední čtyři roky – jejich průměrná sazba se v srpnu dostala na úroveň 2,53 procenta. V posledním čtvrtletí letošního roku, jak předpovídá, lze čekat jejich citelnější zdražení a to až do blízkosti tříprocentní úrovně.

„ČNB totiž zvyšuje svoji základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí tržní úrokové sazby a v důsledku tedy také sazby právě hypoték. Na svém zasedání koncem září přitom centrální banka přistoupí k dalšímu zvýšení sazby, již třetím v řadě,“ vysvětluje Kovanda.

Také Štěpán Křeček se domnívá, že do konce roku s vysokou mírou pravděpodobnosti dojde ke dvojitému navýšení úrokových sazeb Českou národní bankou, což se odrazí v růstu úrokových sazeb na úvěrových produktech.

PSALI JSME:
„S hypotékou si mnozí koledují,“ říká šéf Partners Petr Borkovec

Nahrávka pro spekulanty?

Od října budou banky také muset posuzovat, zda má žadatel o hypotéku dostatečný příjem. Ten v případě průměrného bytu bude muset přesahovat padesát tisíc korun čistého měsíčně. „O tom si ale spousta domácností může nechat jen zdát,“ tvrdí Korec z Ekospolu. Podle něj tak spousta potenciálních zájemců, kteří zvažovali koupi vlastní nemovitosti, tak zůstane odkázaná na nájemní bydlení.

„ČNB nahrává nejrůznějším spekulantům s dostatkem vlastních peněz, kteří současné situace zcela jistě rádi využijí. Zvlášť, když nájemné poslední dobou také neustále roste. Doplatí na to však stovky tisíc domácností, které za bydlení zaplatí stejně, jako kdyby spláceli hypotéku, jen budou peníze investovat do cizího majetku. Navíc s hrozbou, že je majitel nemovitosti může kdykoliv vystěhovat. Centrální bankéři tak jen zvyšují nejistotu těchto domácností,“ konstatuje Korec.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Dolar částečně koriguje ztráty

Prakticky po celý týden panovala na globálních i tuzemských finančních trzích dobrá nálada. Primárně ji táhnou očekávání, že to nejhorší, myšleno duben, je za námi. Nyní ekonomika ožívá a hospodářské politiky se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru