Klimatizaci má doma každý sedmý. Stejné množství lidí je ve vedrech doma na „Adama“ nebo „Evu“

Průzkum
Ačkoli někteří lidé slunečné počasí v období dovolených vítají, jiní hledají způsoby, jak horké dny přečkat ve zdraví. Se stoupající rtutí teploměru sahají Češi podle průzkumu společnosti Provident k různým řešením. Nechybí nadměrné pojídání zmrzliny (10 %), více chlazených nápojů včetně piva (37 %) ani domácí nahota. V rouše Evině a Adamově podle průzkumu můžete v létě doma překvapit až 15 % Čechů.
Ukazuje se, že dlouhodobým a zároveň stále oblíbenějším řešením veder je pro Čechy klimatizace. Tu podle průzkumu používá 14 % z nich. Foto: Pixabay

Červen i začátek července se nesl ve znamení teplotních rekordů. Většina Čechů se tak v uplynulých týdnech musela vypořádat s náročným začátkem léta v přehřátých kancelářích i domácnostech. Podle průzkumu Češi v horkých dnech často sahají po větráku, přičemž doma ho zapíná polovina z nich.

Přijatelnou teplotu ve svých domovech se pak nejvíce lidí snaží udržet dodržováním dvou zásad: zatemňováním oken přes den (62 %) a větráním v noci (58 %). Více než třetina lidí se pak v horku častěji než jednou denně ochlazuje studenou sprchou.

PSALI JSME:
Hrozí kolapsy a úžehy. Přehřátí může člověka i zabít

Ukazuje se, že dlouhodobým a zároveň stále oblíbenějším řešením veder je pro Čechy klimatizace. Tu podle průzkumu používá 14 % z nich. O jejím pořízení ale letos uvažuje dalších 20 %. V předloňském roce se hodnota těchto zařízení dovezených ze zahraničí vyšplhala až na 10,7 miliardy korun.

Přibližně dvě třetiny lidí chtějí koupi klimatizace financovat z vlastních úspor, ostatní úvěrem. „Češi klimatizacím opravdu přichází na chuť. Žádosti o půjčky na klimatizace zaznamenáváme stále častěji. Jen loni v létě jsme takových úvěrů poskytli kolem 300, což je o 18 % více než v roce 2017,“ uvádí Tomáš Černý, analytik společnosti Provident.

PSALI JSME:
Koupání na zahradě není zrovna levnou záležitostí

(red)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Polovina Čechů byla někdy okradena

S okradením má zkušenost bezmála polovina Čechů – přesně 47 procent. Nejčastěji byli okradeni na ulici, doma nebo v městské hromadné dopravě. Vyplývá to z průzkumu, kterou pro společnost SSI Group uskutečnila …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru