Hrozí kolapsy a úžehy. Přehřátí může člověka i zabít

Během horkých dní hrozí kolapsy a úžehy. Extrémní teploty totiž zvyšují zátěž hlavně na srdce. K přehřátí může dojít velmi rychle. V ohrožení jsou hlavně děti, senioři a nemocní.
Ilustrační foto: Pixabay

Vyvalit se u vody nebo jen tak chytat bronz s vychlazeným nápojem v ruce. Pravá letní idyla. Extrémní teploty mohou mít ale za následek větší počet úmrtí. Riziko ale spočívá rovněž v celkovém vyčerpání organismu. Teplo může způsobit přehřátí a smrt. Negativně totiž působí na srdeční frekvenci, krevní tlak, cholesterol i viskozitu krve.

Náš kardiovaskulární systém totiž pracuje na plné obrátky, může se přetížit a hrozí srdeční kolaps. I „zdraví“ lidé při vysokých teplotách trpí dušností, co teprve kardiaci, astmatici a diabetici. K přehřátí organismu ale může dojít zcela nečekaně a poměrně rychle.

„Dehydratace, nízký obsah vody v těle, ohrožuje náš fyzický i psychický výkon. Může zhoršovat zdravotní stav nemocných či průběh onemocnění. Zvláštní pozornost věnujme nemocným lidem a lidem s demencí, kteří si o nápoj sami neřeknou,“ uvedl primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare Ondřej Remeš.

Tropy jsou tady. Pozor

Mimo tropické extrémní teploty naše tělo ztrácí denně asi 1,85 až 2,6 litru tekutin. Zvyšte příjem tekutin a udržujte tělo hydratované. Vhodné jsou zejména voda, naředěné přírodní šťávy a nápoje bez cukru. Hlídat pitný režim by měli hlavně lidé starší 50 let. Jejich tělo může špatně nebo příliš pozdě identifikovat pocit žízně. Tato věková skupina by proto měla doplňovat vodu preventivně!

Omezte konzumaci alkoholických i kofeinových nápojů. Alkohol a kofein podporují dehydrataci. Dopřejte si studené pokrmy, zejména saláty a ovoce s vysokým obsahem vody. Mezi 11 a 15 hodinou raději zůstaňte doma v chladu. Když ven chcete nebo musíte, noste světlé, volné, vzdušné a nejlépe bavlněné oblečení. Sportu a extrémní fyzické námaze se vyvarujte.

Pozor na správný výběr léků. Lidé trpícím na srdeční choroby a hypertenzi často užívají diuretika. Ty ale mohou vést díky častému vyměšování k dehydrataci. Blokovat pocení a tím vést ke zhoršení zdravotního stavu mohou rovněž antidepresiva či léky proti alergii. Vyhněte se také adrenalinovým sportům či výstupům do vysokých nadmořských výšek.

PSALI JSME:
Vedro nevedro, Češi to se sprchováním nepřehánějí

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Mrtví cizinci zachraňují české pacienty

Díky novele transplantačního zákona se trojnásobně zvýšil počet cizinců, kteří zemřeli na území České republiky a stali se z nich dárci orgánů. Za tři měsíce od účinnosti předlohy byly odebrány orgány od šesti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru