Hrozí kolapsy a úžehy. Přehřátí může člověka i zabít

Během horkých dní hrozí kolapsy a úžehy. Extrémní teploty totiž zvyšují zátěž hlavně na srdce. K přehřátí může dojít velmi rychle. V ohrožení jsou hlavně děti, senioři a nemocní.
Ilustrační foto: Pixabay

Vyvalit se u vody nebo jen tak chytat bronz s vychlazeným nápojem v ruce. Pravá letní idyla. Extrémní teploty mohou mít ale za následek větší počet úmrtí. Riziko ale spočívá rovněž v celkovém vyčerpání organismu. Teplo může způsobit přehřátí a smrt. Negativně totiž působí na srdeční frekvenci, krevní tlak, cholesterol i viskozitu krve.

Náš kardiovaskulární systém totiž pracuje na plné obrátky, může se přetížit a hrozí srdeční kolaps. I „zdraví“ lidé při vysokých teplotách trpí dušností, co teprve kardiaci, astmatici a diabetici. K přehřátí organismu ale může dojít zcela nečekaně a poměrně rychle.

„Dehydratace, nízký obsah vody v těle, ohrožuje náš fyzický i psychický výkon. Může zhoršovat zdravotní stav nemocných či průběh onemocnění. Zvláštní pozornost věnujme nemocným lidem a lidem s demencí, kteří si o nápoj sami neřeknou,“ uvedl primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare Ondřej Remeš.

Tropy jsou tady. Pozor

Mimo tropické extrémní teploty naše tělo ztrácí denně asi 1,85 až 2,6 litru tekutin. Zvyšte příjem tekutin a udržujte tělo hydratované. Vhodné jsou zejména voda, naředěné přírodní šťávy a nápoje bez cukru. Hlídat pitný režim by měli hlavně lidé starší 50 let. Jejich tělo může špatně nebo příliš pozdě identifikovat pocit žízně. Tato věková skupina by proto měla doplňovat vodu preventivně!

Omezte konzumaci alkoholických i kofeinových nápojů. Alkohol a kofein podporují dehydrataci. Dopřejte si studené pokrmy, zejména saláty a ovoce s vysokým obsahem vody. Mezi 11 a 15 hodinou raději zůstaňte doma v chladu. Když ven chcete nebo musíte, noste světlé, volné, vzdušné a nejlépe bavlněné oblečení. Sportu a extrémní fyzické námaze se vyvarujte.

Pozor na správný výběr léků. Lidé trpícím na srdeční choroby a hypertenzi často užívají diuretika. Ty ale mohou vést díky častému vyměšování k dehydrataci. Blokovat pocení a tím vést ke zhoršení zdravotního stavu mohou rovněž antidepresiva či léky proti alergii. Vyhněte se také adrenalinovým sportům či výstupům do vysokých nadmořských výšek.

PSALI JSME:
Vedro nevedro, Češi to se sprchováním nepřehánějí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.