Kolik je na světě dolarových milionářů? Výpočty se výrazně různí

Záleží na tom, jak se to počítá. Různé společnosti, které zveřejňují své reporty o dolarových miliardářích, totiž používají i různé metodologie. Například nedávno zveřejněná výroční zpráva World Wealth Report společnosti Capgemini uvádí, že počet dolarových milionářů vloni celosvětově vzrostl o 6,3 procenta a překonal hranici 20 milionů lidí.
Dolaroví milionáři loni poprvé celosvětově představovali více než jedno procento světové dospělé populace. Ilustrační foto: Pixabay.com

Srovnejme to ale se studií Global Wealth Report švýcarské investiční banky Credit Suisse, která v letos v červnu informovala, že za covidový rok přibylo rekordní množství milionářů – přes 5,2 milionu a konci roku 2020 jich bylo přes 56 milionů.

Anebo s dubnovou informací tuzemské poradenské společnosti Knight Frank, podle níž se loni dolarovým milionářům se ve světě příliš nedařilo a jejich počet meziročně klesl o více než osm procent na 48,5 milionu. V České republice se podle ní počet dolarových milionářů snížil o 7,1 procenta na loňských 64 705, přičemž přes 31 tisíc jich žije v Praze.

Tak kolik je tedy na světě dolarových milionářů, které číslo je to správné? Záleží na zvolené metodologii. Podle vyjádření Ondřeje Vlka, vedoucího výzkumu Knight Frank, v dubnovém článku deníku e15, jde o lidi s „čistou hodnotou majetku přes milion dolarů“.

V dřívějších studiích poradenská firma uváděla, že jde o „tzv. likvidní aktiva, tedy peníze anebo jiný majetek, který lze investovat či relativně rychle změnit na hotovost“. Podobný způsob výpočtu používá i společnost Capgemini. Ta za dolarové milionáře, resp. HNWI (High-net-worth individual), považuje „držitele finančních aktiv“ v hodnotě vyšší, než je jeden milion amerických dolarů (21,5 mil. Kč).

PSALI JSME:
Deset procent nejbohatších lidí vlastní 82 procent světového bohatství

A švýcarská Credit Suisse informovala, že jí uváděný celkový počet dolarových milionářů může být vyšší, než odhady jiných organizací, protože zahrnuje jak investovatelný, tak neinvestovatelný majetek (například domy obývané vlastníky, pozn. aut.).

Podle švýcarské investiční banky počet dolarových milionářů loni narostl o více než desetinu a dolaroví milionáři poprvé celosvětově představovali více než jedno procento světové dospělé populace. Zvýšit jejich bohatství loni pomohlo jak oživení akciových trhů, tak prudký růst cen nemovitostí.

PSALI JSME:
Bohatých Číňanů je už více, než bohatých Američanů

Hodnota bohatství dolarových milionářů, tedy těch, co mají milion USD téměř okamžitě na investici, podle Capgemini loni vzrostla o 7,6 procenta a dosáhla téměř 80 bilionů dolarů. Severní Amerika, posílená rostoucími akciovými trhy a vládními stimuly, podle její zprávy překonala asijsko-pacifický region a stala se nově jedničkou v počtu dolarových milionářů i jejich bohatství.

Populace s investovatelnými prostředky od jednoho do třiceti milionů dolarů se zvýšila o šest procent a jejich bohatství o osm procent. Počet nejbohatších dolarových milionářů (ultra-HNWI, osoby s čistým jměním nejméně 30 milionů USD v konstantních dolarech roku 2018, pozn. aut.) loni podle Capgemini stoupl o 9,6 procenta a jejich bohatství vzrostlo o 9,1 %.

PSALI JSME:
Průměrný Čech je nejbohatší z celé východní Evropy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB