Průměrný Čech je nejbohatší z celé východní Evropy

Přestože se rychlost růstu bohatství českých domácností vloni meziročně o pár procent zpomalila, jsou Češi nejbohatší z celé východní Evropy. Jsme v průměru dvaapůlkrát bohatší než sousední Slováci a v žebříčku jsme si dokonce o dvě místa polepšili. Konstatují to autoři mezinárodní studie o světovém bohatství, kterou každoročně zpracovává německá Allianz.
Průměrný Čech bere měsíčně o šest tisíc více než průměrný Slovák. Foto: FAEI.cz

Podle studie Allianz Global Wealth Report 2018, která detailně analyzuje úspory a dluhy v 53 zemích celého světa, se Češi za rok 2017 umístili v objemu čistých finančních aktiv na osobu na 26. příčce, tedy o dva stupně výše než loni.

V žebříčku hrubých finančních aktiv Česko obhájilo loňskou pozici, 28. místo.

Hrubá finanční aktiva zahrnují hodnotu veškerého movitého i nemovitého majetku průměrného občana, čistá hodnota finančního bohatství představuje veškerý movitý i nemovitý majetek minus dluhy.

Průměrné čisté bohatství na obyvatele činilo loni v Česku 15 290 eur, tedy podle aktuálního kurzu zhruba 390 tisíc Kč. Předloni to bylo 12 360 eur neboli cca 330 tisíc Kč podle tehdejšího kurzu.

O šest tisíc více

Další srovnání se sousedním Slovenskem nabídl Český statistický úřad (ČSÚ). Podle jeho dat se průměrná mzda v Česku a na Slovensku od sebe liší přibližně o šest tisíc korun. Ve 2. čtvrtletí letošního roku dosáhla průměrná mzda v ČR 31 851 korun, když se meziročně zvýšila o 8,6 %. Na Slovensku vzrostla o 6,4 % na 1004 eur, v přepočtu 25 701 korun.

Jak připomínají statistici, průměrná mzda na Slovensku dlouhodobě dosahuje zhruba 85 % průměrné mzdy u nás. Od rozdělení Československa v roce 1993 rostly průměrné mzdy výrazně rychleji v české ekonomice. Slovensko nás začalo výrazněji dohánět až s příchodem nového tisíciletí. V roce 2009 vstoupilo Slovensko do eurozóny a od té doby je tady vývoj mezd daleko hladší a Slováci jsou s eurem spokojeni.

PSALI JSME:
Češi euru důvěřují, ale zároveň jsou jeho největšími odpůrci

Vyšší výdělky lákají

Na český trh práce, kde čelí minimální jazykové bariéře, přitahují pracovníky ze SR vyšší výdělky. Na konci roku 2016 u nás bylo evidováno celkem 177 tisíc slovenských zaměstnanců. Jde především o nadprůměrně schopné zaměstnance, kteří svými výdělky výrazně překonávají průměr v Česku.

„Podle výsledků strukturální mzdové statistiky navíc průměrná mzda pracovníků se slovenským občanstvím výrazně překonává průměr v ČR. Je tak zjevné, že k nám migrují především ti nadprůměrně schopní,“ upozorňuje Dalibor Holý z odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí.

V obou státech, uvádí statistici, jsou vysoké rozdíly mezi mzdami v hlavním městě a v pohraničních oblastech. V Bratislavském kraji byla v roce 2007 průměrná mzda 37 547 Kč, tedy 130 % celkového průměru. Naopak Prešovský kraj se mzdou 23 039 Kč byl nejchudší, v okrese Bardejov dokonce činila jen 18 852 Kč. V Praze byla průměrná mzda 36 915 Kč (125 % celorepublikového průměru) a nejmenší mzdy byly v Karlovarském kraji (25 651 Kč).

PSALI JSME:
Mzdy v ekonomice opět zrychlují

Na prstech jedné ruky

A jak jsme na tom, pokud jde o bohatství, ve srovnání se světem? K celosvětové střední třídě (1,1 miliardy lidí ke konci roku 2017 – pozn. red.) patří díky svému svým bohatství jen sedm procent Východoevropanů včetně Čechů a jen 1 % k vyšší.

Ty „jednoprocentní“ z Česka bychom napočítali na prstech jedné ruky: Majoritní vlastník holdingu PPF Petr Kellner, právník Daniel Křetínský, podnikatelé Karel Komárek a Radovan Vítek a český premiér Andrej Babiš, který je zároveň bohatším Slovákem.

Podle zprávy CapGemini World Wealth Report 2018 má Česká republika v současnosti přes 28 tisíc dolarových milionářů, přičemž jejich počet se za poslední rok zvýšil o téměř jedenáct procent. Jejich celkové jmění se blíží 70 miliardám dolarů. Celosvětově se ale počet dolarových milionářů zvýšil o 1,6 milionu a podle CapGemini jejich celkový majetek přesáhl hranici 70 bilionů dolarů.

PSALI JSME:
Milionářů přibývá. Kdo s letošním výdělkem dosáhne na magickou metu?

100 milionů Číňanů…

Zpráva CapGemini uvádí, že dolaroví milionáři se podílí na světovém bohatství skoro ze 35 procent. Nejvíce jich pochází z USA, Japonska, Německa a Číny. Tyto země jich mají více než 61 procent.

Studie Allianz se věnovala také globálním trendům. Ke střední třídě podle ní s koncem loňského roku patřila 1,1 miliardy lidí, ale ještě na přelomu tisíciletí to bylo méně než 500 milionů osob. Zhruba polovinu příslušníků střední třídy tvořili v roce 2000 obyvatelé západní Evropy, Severní Ameriky a Japonska.

Dnes však v těchto zemích žije dohromady zhruba jen čtvrtina celosvětové střední třídy. Ve sledovaném období vzrostl na více než 50 % podíl Číňanů, což reálně znamená, že více než 500 milionů obyvatel Číny se za posledních 18 let vyšplhalo do střední třídy. A že už více než 100 milionů Číňanů patří k vyšší třídě.

Zavřít reklamu ×
  1. On se lehko počítá průměr výdělků v Česku . Kdyby se nezapočítávaly platy poslanců , které jsou víc než nadprůměrné , jaký by byl průměr pak ????

    • Prakticky skoro totožný s tím co je teď. Poslanců je tak málo, že to v rámci celého počtu nehraje žádnou roli.

      • To ale vyorané třídě lidí s minimálním vzděláním a přehledem nevysvětlíte… Pořád si myslí, že 250 lidí s příjmem 4-10krát větším než průměr ovlivní všech xy milionů lidí… Ať se ažl pochlubí kolik % rozpočtu ČR jde na obě komory… až to zjistí ( 1-2 minuty hledání na internetu ) se bude divit jaká je to „pálka“ 😀

  2. ale ano, průměrný, a to se ještě počítají odkoupené byty ze socializmu, no, jinak na měsíční příjmy by bylo tak 50% , 25% bohatých a dalších 25% hodně chudých. :-)- hlavně penzisté! Vždyť tu máme ještě spousta lidí s desítkou penze! A zkuste s tím vyžít sám!

  3. To jsou zase hovadiny, dopracovali jsme se jen k tomu, že jsou u nás buď chudí – blbci, co pracují a bohatí – ti, co vědí, jak na to a nepřijde se jim na nic. Kde by brali na drahá auta, domy, luxusní dovolené? Z poctivé práce asi těžko… Holt ČR – země zlodějů a podvodníků.

  4. Přesně to píše paní Milena. Lidem, kteří vlastní starší rodinné domky, se vynásobí tehdejší cena nemovitosti nějakým koeficientem a zjistí se, že vlastně jsme skoro všichni milionáři. A zrovna tak s pozemky. Jenže člověk obvykle má tyto nemovitosti pro osobní potřebu a nespekuluje s nimi jako developeři. Takže bych spíš poměřoval s okamžitými disponibilními prostředky. Až mě budou bolet zuby, tak kvůli tomu neprodám barák.

    • A jiní v Evropě to mají podle Vás jinak ? Poptejte se kolik stojí ve Španělsku třeba udělat zuby…

  5. Byly doby kdy jsme byly ekonomická špička celosvětově, komouš zkurvil co šlo a i 30 let po něm se pořád srovnáváme s východem? Smutný…

  6. Když tak jen při cestě po ČR (anebo i během jízdy tramvají do centra), koukám, co všechno se už na první pohled změnilo k lepšímu jen za posledních pár let, je mi zároveň smutno při uvědomění, kolik debilů žije mezi námi. Tím nemyslím jen ony imbecily, kteří se realizují vandalským ničením společného majetku – rozbíjením skleněných zastávek MHD, osvětlení, laviček atd. … Mám tím na mysli i ony zapšklé škarohlídy, nihilistické a zlomyslné provokatéry, kryptokomunisty a obecně onu lůzu, jež se raduje z každého přešlapu, chyby či defektu demokratického systému, s radostí poukazuje na „zlotřilost“ kapitalismu a s pokryteckou nostalgií vzpomíná na pohodový „všivot“ v „reál-socialismu“ (vědomě či z hlouposti zamlčujíce všechny jeho nedostatky, jež ho přivedly až na smetiště dějin). Jen slepec, hlupák či kazisvět nevidí, že jsme se dopracovali z „frontového a melouchářského státu“ až do pozice evropského ekonomického tygra s nejnižší nezaměstnaností, nejvyšším růstem HDP a nejvyšší kupní silou za posledních 70 let. O prodloužení průměrného věku populace a zlepšení životního prostředí nemluvě.
    Namísto toho, aby si tito socani, komančové a hlupáci uvědomili a přiznali, že náš národ si žije objektivně „jako prasata v žitě“, že naši životní úroveň a běžný standard komunálních služeb, dopravní a spojové infrastruktury, zdravotnictví, školství, životního prostředí nám může závidět 2/3 obyvatel zeměkoule, včetně oné euroasijské rádobyvelmoci (a to je možná ještě můj odhad příliš optimistický), což si já – poměrně zcestovalý člověk – dnes a denně uvědomuji, jakmile vytáhnu paty za Bospor, Ural či gibraltarskou úžinu a mám možnost dennodenně konfrontovat středoevropskou iluzorní představu nouze s bídou opravdovou. (Úmyslně zde ani nezmiňuji rozměr lidských práv, svobody slova a cestování, jelikož to pro onu pakáž nejsou žádné relevantní pojmy). Osobně si i po návratu z pouhého Ruska připadám v ČR či na Slovensku pomalu jako ve Švýcarsku.
    Dokud budou na fórech hlupáci lajkovat kydy o „rohlících za 30 halířů“ a obědu za 12 kaček (pomíjejíc, že ani platy dnes nečiní tehdejších 1500 Kč) a snít o švýcarském standardu za bulharskou (českou) pracovní morálku doplněnou rozkrádáním soc. majetku, nebudou spokojeni nikdy.

    v reakci na předpokládané jízlivé poznámky trollů na téma prohnilého kapitalismu a krvežíznivé EU
    K tématu DOPORUČUJI (nejen zapomnětlivým, ale hlavně našim mladým „revolucionářům“) také třeba můj článek

    POCHOD PODLÝCH „REVOLUCIONÁŘŮ“
    http://ferohrabal.blogspot.sk/2017/04/pochod-podlych-revolucionaru.html

    …. a hlavně doporučuji oněm škarohlídům pozorně si prohlédnout tabulky a animace v níže připojeném příspěvku:
    https://www.facebook.com/groups/202371286533845/permalink/1395689787201983/

    resp. k připomenutí ještě třeba: ALBUM „Báječná léta pod psa“ https://www.facebook.com/media/set/?set=a.502456976461054.114553.100000902690635&type=3

  7. nebaznete, vzdyt diky inflaci uz mame znehodnocene uspory, ceny bytu a najmu uz ted jsou vuci platum procentualne nizke, mame velke oci, a to pristi rok ceny poleti nahoru ve vsem

    • Díky inflaci Váš byt nestojí 120000 ale 2,5m … teda pokud jste si nějaký dokázal kdy pořídit, pokud ne, tak gratuluji, pos**** jste si život 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.