Cíl ČNB = znechutit úspory

Názor

Za minulý rok zvýšily české domácnosti své úspory o 144 miliard korun. To se dlouhodobě nelíbí guvernérovi centrální banky Miroslavu Singerovi, který se snaží Čechům spoření v nejvyšší možné míře znechutit. „Lidé se nemusí chovat tak konzervativně. A proto jim snižujeme sazby, abychom jim znepříjemnili držení peněz v bankách. A proto jim svým způsobem hrozíme, že kdyby ceny měly klesat, tak to nebude tak rychlé, aby se jim vyplatilo dávat peníze do banky za nulový úrok,“ uvedl Singer.

Česká národní banka. Foto: ČNB

A svým slovům guvernér dostává. Znehodnocením měny zároveň Česká národní banka znehodnotila korunové úspory obyvatelstva. Podle serveru Měšec.cz o osm procent, podle hlavy státu Miloše Zemana o šest až deset procent. Podle člena bankovní rady ČNB Jiřího Rusnoka to není pravda, leč realita ukazuje na cenách bezinu či zahraničních zájezdů, že za korunu si toho Češi ve spotřebním koši skutečně nepořídí tolik jako před dvěma lety.

Vzhledem k tomu, že nedávná krize paradoxně očistila také české firmy od špatných úvěrů a rovněž je přiměla k úsporám, mimo jiné v oblasti investic, snaží se ČNB tuto oblast rozhýbat. „Není úplně normální, aby za pět let vzrostly úspory zhruba o třetinu. Přebytek zahraničního obchodu v minulých letech byl způsoben tím, že jsme neinvestovali,“ konstatoval pro týdeník Euro Miroslav Singer.

Singer ovšem neměl na mysli jen tuzemské firmy, ale i české domácnosti. Straší ho, že v průměru má každá česká domácnost dostatek prostředků na jedenáct měsíců života, zatímco stačit by měly rezervy na tři měsíce. Dalším nátlakem na investování ze strany obyvatelstva má být inflace. V roce 2015 ČNB podle své prognózy očekává, že dojde k překročení inflačního cíle ve výši dvou procent, současné úroky na spořicích účtech jsou však výrazně nižší a nelze očekávat, že by se situace změnila.

„Současná doba je značně nepříznivá pro spoření, a pokud nebudete ukládat vysoké částky na dlouhou dobu na termínované vklady, pak nejspíše o peníze budete přicházet,“ tvrdí Arsen Lazarevič ze serveru Měšec.cz. Dokumentuje tak všeobecnou náladu finančních expertů, kteří radí: Nespořte! Investujte!

Běžní lidé, o nichž je nyní řeč, však s investováním udělali povětšinou špatnou zkušenost ve dvou vlnách kuponové privatizace, a tento nástroj na zhodnocení peněz je nevábí. Dávají proto přednost konzervativním rodinným investicím v podobě doplňkového penzijního spoření nebo stavebního spoření, oboje s jistotou státní podpory. Z doporučovaných podílových fondů nebo akcií jim naskakuje husí kůže. O případný zisk za tři (u fondů) nebo sedm let (u akcií), jak je doporučováno, nemají kvůli stále nejisté budoucnosti zájem.

Češi mají rádi své jistoty. Proto k dalším konzervativním způsobům rodinných investic patří zvelebování a pořizování nemovitostí, byť poradci často zpochybňované. Čerstvě na serveru iDnes.cz, který varuje před nájemníky, kolísáním cen nemovitostí, daněmi z jejich převodu a náklady na údržbu. Pokud by měl autor zkušenost s pronájmy, brzy by zjistil, že ceny pronájmů bohatě vynahradí podobné ztráty a zisky z nevynucených prodejů minimálně inflaci vynahradí.

Typické pro Čechy také je, že mají rádi svůj majetek pod kontrolou, ať už při pohledu na své nemovitosti, nebo na bankovní účty. Proto roste obliba spořicích účtů, které nabízejí okamžitou dostupnost prostředků a opouštějí termínované vklady, které loni poklesly o dvě miliardy. Pro dokreslení: na konci loňského roku měli Češi na dostupných úsporách 1,36 bilionu korun, na termínovaných vkladech jen 293 miliard.

Jak vidno, touha po jistotě a spořivý naturel obyvatel české kotliny, jež mají zdroj v historických zkušenostech, se navzdory snahám ČNB a dalších finančních institucí ještě dlouho zřejmě nezmění.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nižší zdanění bytů zvýší dostupnost bydlení

Primátoři tří největších českých měst chtějí snížit zdanění bytů. Vedení Prahy v rámci své zákonodárné iniciativy nyní připravuje daňové úpravy, které by snížily DPH na koupi nového bytu ze současných 15 procent na …

Dva z pěti Čechů jsou se svými úsporami spokojeni

Se svými úsporami je v současnosti zcela nebo částečně spokojeno 42 % Čechů. Naopak 27 % je nespokojeno. Průměrná výše měsíčních úspor je 2 720 Kč. Nejvíce lidé ukládají své peníze do penzijního připojištění, na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Obyvatel sídliště vyhodí ročně 33 kilogramy potravin

Analýza
Češi každoročně vyhodí do popelnic výrazně více potravin, než jsou si ochotni připustit. Dokládá to mimo jiné i aktuální výzkum Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Zjistil, že v koších skončí až 33 kilogramy potravinového odpadu.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru