Kvůli jedenácti pytlíkům, ale o několik dnů později

Názor

Bezpečnost výrobků je pro IKEA vždy na prvním místě, říká s oblibou švédský obchodní gigant a také se podle toho chová. Včera kvůli jedenácti pytlíkům marshmallow GODIS PÅSKKYCKLING, které se v ČR prodaly v obchodním domě v Praze na Černém Mostu a které mohly být kontaminovány kvůli výskytu hlodavců ve výrobním závodě, vyzval tuzemské zákazníky k preventivnímu vrácení zboží. Klidně i bez dokladu.

Marshmallow GODIS PÅSKKYCKLING mohly být kontaminovány hlodavci ve výrobním závodě. Foto: IKEA

To je na švédském nábytkářském gigantovi sympatické. Pokud nastane problém se zbožím, které prodává, okamžitě to známí veřejnosti, případně přímo spotřebitelům, kteří jsou členy IKEA Family, a výrobek stáhne z prodeje (už jsme psali např. o vadné bezpečnostní zábraně) nebo zajistí servis spotřebiče a bezplatnou výměnu problematické součástky (psali jsme o devíti tisících myček prodaných v ČR).

Jenže zatímco v případě vadné součástky u myčky až tolik nevadí, pokud se o ní zákazníci dozvědí o několik dnů později, u potenciálně nebezpečného potravinářského zboží to může být problém. A to se bohužel stalo v České republice, kde místní IKEA informovala o možné kontaminaci laskominy ve s několika denním zpožděním až včera dopoledne formou zprávy v informačním servisu Protext.

Faktem totiž je, že v sousedním Německu byli zákazníci vyzváni k vrácení marshmallow GODIS PÅSKKYCKLING už v pátek 23. února dopoledne, viz zpráva na německém portálu tiskových zpráv. Také v Rakousku, kde se prodalo 231 pytlíků, o možné kontaminaci pamlsku spotřebitelé věděli už od pátku. Stejně tak i v Polsku. Ve výčtu zemí, kde spotřebitelé věděli o problematickém marshmallow z IKEA už před víkendem, bychom mohli dále pokračovat.

Stojí za zmínku, že například v Británii nebo v Austrálii a na Novém Zélandu se to zákazníci dozvěděli už v pátek dokonce z vládou provozovaných webových stránek, které sledují kvalitu potravin. Na webu www.bezpecnostpotravin.cz, který provozuje Informační centrum bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství, ale byla včera poslední varovná zpráva z konce letošního ledna a týká se doplňků stravy s nepovolenou látkou na podporu erekce…

Jednoho pak napadne, jestli se na vytváření „stigmatu druhořadého spotřebitele v EU“ nepodílíme my sami, když česká pobočka nadnárodní řetězce informuje své tuzemské zákazníky až s několikadenním zpožděním a když portálu, který je financován ze státního rozpočtu, zřejmě nějakých jedenáct pytlíků nestojí za pozornost.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.