Komoditní výhled na 2. čtvrtletí 2023 (4.): Měď dál vydělává na přechodu na zelenou energii

Téma týdne
V našem minulém výhledu jsme na rok 2023 předpovídali vyšší ceny mědi. Zároveň jsme varovali, že po počátečním posílení způsobeném obchodníky a spekulanty, kteří počítají s růstem poptávky po zotavení Číny, bude potřeba tvrdé práce, která tyto zisky podpoří. Udržet je lze totiž pouze skutečným navýšením fyzické poptávky.
Podpora přechodu na zelenou energetiku povede k růstu poptávky po tzv. zelených kovech, kam kromě mědi patří mimo jiné aluminium, lithium, kobalt a nikl. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zvlášť když se dá v letošním roce čekat zvýšení nabídky, protože má být realizováno hned několik projektů. Podle nás se bude měď v nadcházejících měsících obchodovat převážně v pásmu od 3,75 do 4,50 dolaru, ale nakonec je prolomí a někdy ve druhé půlce roku dosáhne nového rekordního maxima.

Tento názor zastává i řada významných fyzických obchodníků a těžařských společností a vycházejí při tom z nabídkových omezení a vyhlídek na růst poptávky kvůli elektrifikaci v rámci přechodu na zelenou energii.

V březnu, kdy ropa v jednom okamžiku klesla o více než 12 procent, činily ztráty mědi necelá čtyři procenta, což podle našeho názoru ukazuje, že rostoucí poptávka výrobců elektromobilů a firem zabývajících se výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů, energetických úložišť a přenosových sítí už dnes dokáže vykompenzovat zpomalení čínského realitního sektoru – který byl v posledních letech jedním z klíčových zdrojů poptávky – i ekonomické ochlazení Západu.

PSALI JSME:
Komoditní trhy (1): Pozornost se upíná na zlato a měď, kovy dál posilují

Tento vzestup zelené poptávky bude nejspíš ještě dál sílit a v takovém případě nakonec vyhlídky na čím dál napjatější trh doženou v následujících letech ceny mědi až k novým rekordním maximům. Číně, která je už dnes významným zdrojem „zelené“ poptávky, začnou čím dál víc konkurovat Spojené státy.

Tamní Protiinflační zákon (Inflation Reduction Act, IRA), nejvýznamnější součást klimatické legislativy v historii USA, už inspiroval evropské politiky k navržení Zákona o klimaticky neutrálním průmyslu (Net Zero Industry Act, NZIA).

To vše povede k dalším subvencím a podpoře přechodu na zelenou energetiku a spolu s tím i k růstu poptávky po tzv. zelených kovech, kam patří mimo jiné aluminium, lithium, kobalt a nikl.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Podle poměru mědi a zlata recese nehrozí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Saxo: Nálada investorů ladí s nejistotou na trhu

Saxo, globální lídr v oblasti on-line obchodování a investic, zveřejnil tento týden výsledky svého průzkumu mezi klienty, který osvětluje očekávání investorů a náladu na finančních trzích pro letošní druhé čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB