Komoditní výhled na 3. čtvrtletí 2023 (4.): Obavy z poptávky po ropě kompenzují snížení nabídky Saúdské Arábie

Zdá se, že obchodování s ropou WTI a Brent ve znamení bočního trendu, bude pokračovat i ve třetím čtvrtletí, kdy obavy z globálního hospodářského růstu budou nadále kompenzovány ochotou klíčových členů OPEC+ obětovat příjmy a podíl na trhu, aby podpořili cenu.
Saúdská Arábie krátce poté, co skupina OPEC oznámila snížení produkce, učinila bezprecedentní krok a oznámila navíc i jednostranné snížení produkce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celkově se domníváme, že se ceny blíží minimu cyklu, ale nelze vyloučit několik dalších náročných měsíců, především kvůli obavám, že se nepodaří dosáhnout výrazného zvýšení poptávky, jak předpovídá OPEC a IEA. To je možná důvod, proč Saúdská Arábie krátce poté, co skupina oznámila snížení produkce, učinila bezprecedentní krok a oznámila navíc i jednostranné snížení produkce.

To vše dohromady by mohlo pro OPEC znamenat několik náročných měsíců, zejména pokud by se Saúdské Arábii nepodařilo oživit poptávku, což by zvýšilo tlak na ostatní producenty, aby omezili produkci.

Faktickému vůdci OPEC se prozatím podařilo vyslat signál podpory, který může pomoci zabránit hlubší korekci, zatímco případné oživení, k němuž podle našeho názoru dojde, připraví půdu pro vyšší ceny.

Do té doby bude ropa Brent pravděpodobně setrvávat na hladině 70 amerických dolarů, než se ke konci čtvrtletí nakonec prolomí zpět nad psychologicky důležitou úroveň 80 dolarů, čímž se současné rozpětí 70-80 dolarů posune o 5-10 dolarů výše, kde se bude obchodovat před koncem roku.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB