Ceny ropy se rychle vrací níž, Saúdům navzdory

Analýza
Navzdory nedělní schůzce zemí OPEC+, kde Saúdská Arábie oznámila, že v červenci jednostranně omezí produkci o milion barelů denně, se ropa obchoduje níž. Toto rozhodnutí mělo teoreticky podpořit růst cen, ale jejich následný pohyb ukazuje, že se v současnosti panují obavy z poklesu poptávky.
Navzdory nedělní schůzce zemí OPEC+, kde Saúdská Arábie oznámila, že v červenci jednostranně omezí produkci o milion barelů denně, se ropa obchoduje níž. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Omezení produkce sice může zvýšit spodní hranici, kam až se mohou ceny propadnout, růstový potenciál ale zůstává i nadále omezený. Až se výhled znovu změní, měl by si OPEC „dát pozor“ na podporu ze strany investorů, kteří v současnosti drží nejslabší energetické dlouhé pozice za víc než deset let.

Dlouho očekávaná schůzka zemí OPEC+, která proběhla minulý víkend, znovu poskytla trhům spoustu informací a změn, s nimiž se musí vyrovnat. Celkem vzato se dá saúdské rozhodnutí omezit v červenci produkci o jeden milion barelů denně považovat za mírnou podporu růstu cen.

Trh si to však vyložil jinak a dospěl k závěru, že OPEC pochybuje o vlastních prognózách, tedy o tom, že se poptávka v roce 2023 zvýší o dva miliony barelů denně, hlavně v druhé polovině roku.

Názory většiny analytiků se v posledním měsíci klonily převážně k tomu, že na trhu s ropou dojde ve druhé polovině roku ke snížení převisu nabídky. Z údajů kartelu OPEC vyplývalo, že ve stejném období přesáhne světová poptávka po ropě nabídku v průměru zhruba o 1,5 milionu barelů denně.

Zdroj: Saxo Bank

Z toho lze vyvodit, že v současnosti jsou určujícím faktorem cen ropy i nadále obavy ohledně světových růstových a poptávkových výhledů, a to nejen v Číně, která je největším světovým dovozcem, ale i v USA a v dalších významných odběratelských regionech.

Když došlo minulý týden ještě před schůzkou OPEC k vzestupu cen kvůli uzavírání krátkých pozic, začali někteří investoři znovu prodávat. Šlo zejména o makroekonomicky orientované fondy, které hledají zajištění proti zpomalení ekonomiky.

Navíc má možná trh obavy z toho, co se stane, pokud Saúdská Arábie nebude moci v nadcházejících měsících obnovit těžbu na původní úroveň, ať už kvůli tomu, že se zvýší produkce v jiných zemích, nebo kvůli hospodářskému zpomalení, které by znamenalo pokles zájmu o další ropu.

Po tomto oznámení stačí k propadu cen jen zběžný propočet, abychom zjistili, že nyní se musí cena ropy zvednout o deset dolarů, aby si Saúdové i po omezení produkce o milion barelů zůstali na svém.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty budou zdražovat i dále, i když selhává plán Rijádu na zdražení ropy

Saúdská Arábie už tradičně v letních měsících omezuje export, aby uspokojila zvýšenou domácí poptávku, což se na jejích výnosech podepíše ještě víc, ale na druhou stranu by měl takto snížený vývoz pomoci stabilizovat trh a pomoci cenám vystoupat přece jen výš.

Řízení nabídky ze strany zemí OPEC pravděpodobně posílí názor, že má trh připravenou záchrannou síť, ale zda najde dno na 70 dolarů za ropu Brent nebo ještě níž, se teprve uvidí. Významnější propad se ale nezdá příliš pravděpodobný.

Podobně nepravděpodobně však vypadá i možnost růstu cen, alespoň dokud se pozornost upírá na slábnoucí ekonomické vyhlídky. Z technického hlediska nejspíš trh narazí na značný odpor mezi 78 a 80 dolary za ropu Brent a fondy připravené na další oslabování svá očekávání nejspíš nezmění, dokud nedojde k návratu nad 78.

Hodně se mluví o spekulantech a zejména o tom, jak producenti ropy nemají tento typ obchodníků v lásce. Najdete mezi nimi všechno od malých rodinných investičních firem až po obrovské hedgeové fondy a CTA.

PSALI JSME:
Komoditní výhled na 2. čtvrtletí 2023 (5.): Ropa mezi slabostí rozvinutých a silou rozvojových trhů

Při obchodování využívají fondy z této rozsáhlé skupiny různé strategie. Nejobvyklejší bývají makroekonomicky orientované, případně čistě cenové strategie, kdy vstupní a výstupní úroveň určuje momentum a technická analýza.

Poměrně často se spekulanti řídí také určujícími faktory trhů, nakupují při posilování nebo prodávají při oslabení, dokud se technické anebo fundamentální výhledy nezmění natolik, že je nutné tyto aktivity omezit, případně změnit směr.

K takovým změnám ovšem nedochází ihned a často trvají i několik dní, takže ani uzavírání krátkých pozic, jehož jsme byli svědky před schůzkou OPEC+, nemusí změnit celkové tendence. Mnozí tak dál preferují krátké pozice.

V týdnu končícím 30. květnem, ještě před víkendovou schůzkou i uzavíráním krátkých pozic, činily celkové spekulativní čisté dlouhé pozice u šesti hlavních futures na ropu a ropné produkty 387 tisíc kontraktů. Z toho 439 tisíc bylo kombinovaných čistých dlouhých pozic na ropu Brent a WTI a 52 tisíc čistých krátkých pozic na produkty, zejména kvůli 118 tisícům krátkých pozic na topný olej.

Celkové čisté pozice, jak ukazuje výšeuvedený graf, se blíží nejnižší úrovni za víc než deset let a je na nich vidět, že je trh připraven promítnout do cen nejhorší možný scénář. Podle nás je zde zvýšená pravděpodobnost, že se začnou znovu ve velkém vytvářet dlouhé pozice.

Ale jak už jsme zmínili, spekulanti neprodávají, když je cena na maximu, a nenakupují na minimu a ke změně jejich chování je nutná změna technických anebo fundamentálních výhledů. Z toho plyne, že až k tomu dojde, stanou se spekulanti naopak faktorem podporujícím růst cen a začnou Saúdské Arábii pomáhat v honbě za vyššími cenami.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nejnižší inflaci mají z významných světových ekonomik nyní Čína, Rusko a Saúdská Arábie

Zavřít reklamu ×
  1. Ropa je velmi zastaralý způsob pohonu vozidel. Já od roku 2000 benzin ani naftu nekupuji a jsem denně na cestách. Už dávno jezdím na LPG,firemní jezdí na CNG a nyní mám doma LPG a elektro……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB