Komodity (2.): Růst cen pšenice dostal obiloviny do čela tabulky

Téma týdne
Do čela komoditní tabulky se v předminulém týdnu dostal sektor obilovin. Růst cen pšenice přispěl k téměř 4% posílení indexu BCOM Grains, který tak skončil s nejlepším týdenním výsledkem za dva měsíce. Pšeničné futures CBOT se obchodují o víc než devět procent výš a vyšplhaly na úroveň, kterou jsme zažili naposledy v lednu.
Pšeničné futures se obchodují o víc než devět procent výš a vyšplhaly na úroveň, kterou jsme zažili naposledy v lednu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Příčinou je přetrvávající suché počasí na území hlavního exportéra, Ruska, ale v poslední době i na amerických pláních. Když k tomu přidáme neobvykle mrazivé počasí v západní Evropě a předpovědi, které očekávají spásné deště v jižním Rusku nejdřív počátkem května, vykročila severní polokoule do vegetačního období dosti vrávoravým krokem.

Na kukuřici a sójových bobech, dvou hlavních amerických plodinách, se tato situace zatím projevila jen omezeně, neboť se teprve začínají sít.

PSALI JSME:
Rusko překonalo sankce a zaplavuje světový trh pšenicí

Déšť a chladnější teploty však mohou osev na Středozápadě zpomalit, a ještě tak podpořit růst cen, v této fázi primárně kvůli prostředkům, které bude nutné vynaložit na pokrytí takřka rekordních krátkých pozic v šesti hlavních futures na obiloviny a sójové boby obchodovaných v USA.

Pšeničné futures CBOT dosáhly rekordního maxima 1 363 dolarů v březnu 2022. Rusko zaútočilo na Ukrajinu a konflikt těchto významných producentů se projevil i na cenách pšenice. V následujících letech se urodilo, a tak se ceny během dvou let postupně propadly o 61 procent.

PSALI JSME:
Od pouště k úrodné půdě. Egypt končí se závislostí na dovozu obilí

Před oživením z uplynulého týdne vykazovaly tyto futures známky stabilizace a dvojité dno kolem 5,25 dolaru za bušl, po němž následovalo prolomení sestupného trendu, může naznačovat další pohyb směrem vzhůru.

Aktuální cena je 6,10 dolaru. V týdnu končícím 16. dubnem drželi hedgeové fondy a další spekulanti takřka rekordní krátké pozice (-544k kontraktů), rozdělené mezi sójové boby (-168k), kukuřici(-280k) a pšenici CBOT (-96k).

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Komodity (1.): Neústupná inflace a nepříznivé počasí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.