Od pouště k úrodné půdě. Egypt končí se závislostí na dovozu obilí

Vzrostná pšenice na vyprahlé poušti pod rozpáleným sluncem? Aby Egypt naplnil svůj ambiciózní záměr potravinové soběstačnosti, nezbývá mu nic jiného, než významnou část nekonečného písku přeměnit v úrodnou půdu. U příležitosti letošního Světového dne vody (22. března) představila tento plán nadnárodní společnost Wilo, která se na něm podílí. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho.
Místo písku pole? I to je v dnešní době možné. Ilustrační foto: Pixabay.com

Projekt Toshka v jižním Egyptě, který byl zahájen v 90. letech s vizí přeměnit pouštní plochy o velikosti Jamajky na úrodnou půdu, hraje klíčovou roli v uskutečnění strategie „Egypt Vision 2030“. Jejím cílem je do konce desetiletí zvýšit ornou půdu v zemi z původních čtyř procent na pětadvacet – a stát se potravinově soběstačnou.

„Kvůli globálním problémům, ale také například aktuálně probíhajícímu konfliktu na Ukrajině, význam projektu Toshka v čase stále roste. Vzhledem k tomu, že Rusko a Ukrajina jsou nejdůležitějšími vývozci pšenice na světě, vojenský konflikt ve východní Egyptě vážně zhoršil nedostatek potravin, zejména pak v Africe,“ uvedl Jan Cidlický, výkonný ředitel Wilo Česká republika.

Společnost Wilo, která byla založena v roce 1972 v Dortmundu, patří k předním světovým výrobcům čerpadel a čerpacích systémů pro zařízení budov, vodní hospodářství a průmyslový sektor.

Pro projekt Toshka dodala firma více než 300 čerpadel, která zvládnou pracovat i při teplotách až 50 stupňů Celsia a odolají písečným bouřím i zemětřesením. Čerpadla každoročně dodají 5,5 miliardy metrů krychlových vody, které trvale přemění okolo 56,7 tisíce hektarů pouště na zemědělsky využitelnou půdu.

Proč projekt Toshka

Společnost Wilo připomněla, že na Nilu v roce 1971 za Vysokou Asuánskou přehradou vzniklo Násirovo jezero, největší uměle vytvořená vodní plocha na světě. Aby se zabránilo přetečení, když se Nil zaplavil, byla přebytečná voda odváděna do prolákliny Toshka, kde se nevyužitá vypařovala. Jedním z důvodů rozhodnutí vlády zahájit projekt Toshka bylo zamezit tomuto plýtvání.

Projekt už má hmatatelné výsledky: Na jaře 2022 začala v oblasti Toshka za přítomnosti prezidenta Abdala Fattáha Sísího první sklizeň. Zároveň zkontroloval, jak pokračují stavební práce. Egyptská vláda věří, že se plán na přeměnu rozsáhlých pouštních ploch na úrodnou půdu podaří uskutečnit, aniž by se „sebrala“ voda okolním zemím.

K odpovědnému a udržitelnému využívání zdrojů se zavázala rovněž společnost Wilo. „Projekt Toshka je příspěvkem k zabezpečení dodávek potravin a vody v Egyptě. Chceme zemi podpořit, aby se stala méně závislou na dovozu obilí a pomoci zajistit živobytí mnoha milionům lidí,“ konstatovala firma.

Třicetiletá tradice

Světový den vody se poprvé konal v roce 1993 a jeho smyslem je připomenout, jak důležitý je dostatek pitné vody. „Světový den vody oslavuje vodu a zvyšuje povědomí o 2,2 miliardách lidí, kteří žijí bez přístupu k nezávadné vodě,“ uvedla OSN. „Hlavním cílem Světového dne vody je podpořit dosažení cíle udržitelného rozvoje: Voda a hygiena pro všechny do roku 2030.“

Letošním tématem je „Voda pro mír“, čímž se OSN snaží upozornit na to, že efektivní správa vodních toků může přispívat k míru v oblastech, kde je nedostatek pitné vody velkým problémem. Podle Dětského fondu Organizace spojených národů UNICEF strádá nedostatkem pitné vody každé třetí dítě na světě.

„To je 739 milionů dětí, které žijí v ohrožení či dokonce extrémním ohrožení v důsledku nedostatku vody. V oblastech ozbrojených konfliktů umírá třikrát více dětí na průjmy a nemoci způsobené závadnou vodou než na přímé důsledky bojů a násilí,“ sdělil UNICEF.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB