Komodity: Zaměřeno na měď a stříbro

Názor
Průmyslové kovy, jako například měď, začaly tento týden pevně v kramflecích. Nejprve dosáhly sedmitýdenního maxima, potom se stáhly o něco níže. Stříbro se mezitím pohybuje po víceméně stejné trajektorii zotavení, jako od chvíle, kdy se v březnu propadlo na několikaleté minimum. Nyní se podíváme blíž na aktuální určující faktory, které mají vliv na oba kovy, ale i na to, co je možná čeká v následujících týdnech.
Stříbro se pohybuje po víceméně stejné trajektorii zotavení, jako od chvíle, kdy se v březnu propadlo na několikaleté minimum. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stejně jako ropa a komodity závislé na růstu, má nyní měď vzestupný trend, protože uvolňování opatření podporuje rostoucí poptávku a s ní roste i cena. Kromě toho se nálada na trzích s komoditami závislými na růstu zlepšuje také díky také iniciativám různých vlád a centrálních bank. To vše navzdory skutečnosti, že čelíme největšímu poklesu globálního růstu a vzestupu nezaměstnanosti od Velké hospodářské krize.

Příznivé jsou také zprávy z Číny. Obchodníci s komoditami hromadí hmotný majetek, mezi jinými například právě kovy. Minulý týden zapříčinila slovní přestřelka mezi Čínou a USA spojená se vzájemným obviňováním se ze zavinění pandemie dočasné vzepjetí čínského renminbi (juanu) na zahraničním trhu na hladinu 7,15, z níž následně spadl na současných 7,10.

Není jasné, zda za hromaděním aktiv stojí spekulace kolem slabší měny, nebo jiné ekonomické příčiny. Toto chování je do jisté míry podporováno i nedávným pohybem cen, kdy byla poptávka po některých kovech silnější právě v době asijského obchodování.

PSALI JSME:
Zlato ve znamení býka

Než došla mědi pára, stihla v pondělí dosáhnout svého osmitýdenního maxima na hladině 2,43 dolaru za libru. Zprávy z Číny jsou i nadále povzbuzující, čínská centrální banka slibuje další podporu ekonomiky a podle burzy Shanghai Futures Exchange došlo v poslední době ke snížení monitorovaných zásob.

Podle nás ovšem současné vyhlídky nabádají spíše k opatrnosti. Rostoucí nabídka ze strany znovuotevíraných důlních společností zasažených koronavirem nastoluje otázku, zda zvýšení poptávky, zejména ze strany čínských výrobců, bude stačit k tomu, aby už letos nedocházelo k akumulaci nadbytečných zásob.

Vzhledem k tomu jsme i nadále skeptičtí, zda bude měď schopná se dlouhodobě udržet nad klíčovou hladinou odporu 2,5 dolaru za libru, což je oblast zajišťující mědi podporu. Hedgeové fondy drží od ledna, kdy zprávy o koronavirové pandemii pronikly i mimo Čínu, čisté krátké pozice. Další posilování s sebou přinese tendenci k uzavírání krátkých pozic, ale vzhledem k tomu, že jsou makroekonomické vyhlídky problematické, bude k dosažení dlouhé pozice nutný udržitelný technický průlom.

Stříbro má v plachtách příznivý vítr, a to právě díky posilování průmyslových kovů. Poté, co 18. března dosáhlo vůči zlatu historického diskontu na 127 uncích stříbra za unci zlata, se tento ušlechtilý kov zotavil na 110, což je již ve spodní části zavedeného pásma. Technická formace vypadá po pohybu cen z minulého týdne slibně, poměr ceny zlata a stříbra klesá a stříbro se pokouší zlomit sestupný trend z poslední doby.

Z hlediska investičních toků došlo k významné divergenci mezi taktizujícími obchodními firmami, k nimž patří i většina hedgeových fondů, a mezi dlouhodobějšími investory, ať už drobnými nebo institučními, kteří využívají fondy ETF orientované na stříbro.

COT (Commitments of Traders) report za týden končící 5. květnem ukázal, že hedgeové fondy, vyděšené téměř 40% propadem od února do poloviny března, omezily od února býčí sázky na stříbro o 85 %, takže se ocitly na jedenáctiměsíčním minimu. Investoři do ETF naopak až na drobné březnové zakolísání stříbrné ETF dál nakupují. Celková držba už dosáhla rekordních 21 000 tun.

V této fázi je ještě příliš brzy, abychom mohli s konečnou platností říci, že stříbro nahromadilo dostatečnou energii, aby znovu alespoň částečně získalo zpět ztracené pozice, a to jak vůči dolaru, tak i zlatu.

K tomu se musí nejprve v rámci poměru XAU/XAG (zlato/stříbro – pozn. red.) dostat pod hladinu 109 anebo v rámci SILVERJUL20 nad 16,15 dolarů za unci, což představuje dubnové maximum a 61,8 % retracement (zpětný cenový pohyb instrumentu, který následuje po výraznějším pohybu výprodeje – pozn. red.) od února do března.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
A je po senzaci. Nikl není „vzácný kov“

×
  1. Měď je pro sběračské socky. Já mám zlaté cihličky doma v sejfu !! Do Bank of England je nedám-tam leží mé libry !!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Fintech je pánský klub. Ženy v něm nemají místo

Ženy to v odvětví fintechu nemají jednoduché. Investorky i investoři jim svěřují jen necelé procento kapitálu, které do tohoto rychle rostoucího odvětví proudí. V posledních letech se navíc postavení žen ve fintechu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru