Konec léta je pro firmy ideální ke zjištění ročního hospodářského výsledku

Názor
Zisk, ztráta, nebo nula? A jak vysoké budou daně? To lze dnes díky digitalizaci vypočíst s téměř ročním předstihem. Konec léta je pro to ideálním časem: Firmy mají již dostatek dat pro výpočet, a navíc stihnou do prosincové závěrky optimalizovat daně a revidovat výdaje.
Klasičtí účetní stále tráví většinu času přepisováním dokladů, administrací a rutinními činnostmi, a disponují pouze omezenými daty, která se aktualizují obvykle jedinkrát v každém měsíci. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hospodářský výsledek je klíčovým údajem pro management, investory i věřitele, protože ukazuje, jak úspěšně firma podniká a jaký je její finanční výkon. Je základem pro rozhodování o investicích, půjčkách, výplatách dividend a strategickém plánování.

Proto je výhodné znát alespoň přibližný výsledek dříve než obligátně na konci roku. Některé účetní společnosti proto nabízejí podnikatelům právě v létě jeho výpočet, protože měsíce zbývající do konce roku pak mohou firmy využít pro daňovou optimalizaci i zvážení veškerých výdajů.

Prázdniny bývají pro mnohé účetní společnosti paradoxně hlavní obchodní sezónou. Nejpozději začátkem července totiž firmy odevzdají daňové přiznání s poradcem, znají výši a strukturu svých daní, a mají ještě půl roku na implementaci těchto dat do svého podnikání.

Dnešní digitální nástroje nám umožňují velmi přesně nasimulovat hospodářský výsledek celého roku, tedy včetně budoucích měsíců, vypočíst z něj daně, které firma zaplatí následující rok, a na základě těchto čísel může podnik začít tvořit i kompletní roční rozpočet.

PSALI JSME:
Daňové přiznání připravuje s předstihem 57 % českých firem

Digitalizace je pro výpočet klíčových firemních výsledků nezbytnou podmínkou. Rozevírají se tak nůžky mezi papírovým účetnictvím a jeho digitální sférou. Klasičtí účetní stále tráví většinu času přepisováním dokladů, administrací a rutinními činnostmi, a disponují pouze omezenými daty, která se aktualizují obvykle jedinkrát v každém měsíci.

To jim nedává možnost v téměř ročním předstihu predikovat celoroční hospodářský výsledek ani výši daní, a stejně omezené jsou jejich možnosti daňové optimalizace a redukce nákladů.

Pokud naopak zapojí do účtování roboty a umělou inteligenci, získají nepřetržitý přístup ke kompletně aktualizovaným datům a otevře se možnost pro výpočty strategických výsledků, analýzy trendů či simulace budoucího vývoje.

Digitalizace poskytuje účetním rychlá data i možnost jejich analýzy, díky tomu se posunují spíše do rolí datových analytiků a strategických finančních konzultantů. Pouze s aktuálními daty lze totiž jakékoli podnikání strategicky směrovat, redukovat náklady, strukturovat optimální ceny a marže i šetřit na režii.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti This One
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mezinárodní standardy IFRS lépe odrážejí skutečný stav firem. České účetnictví se jim má přiblížit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Největší evropskou firmou se stal Novo Nordisk

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk se v pátek stala největší evropskou firmou podle tržní hodnoty. Její tržní hodnota v úvodu pítečního burzovního obchodování přesáhla úroveň v přepočtu 9 350 miliard …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?