Konec léta je pro firmy ideální ke zjištění ročního hospodářského výsledku

Názor
Zisk, ztráta, nebo nula? A jak vysoké budou daně? To lze dnes díky digitalizaci vypočíst s téměř ročním předstihem. Konec léta je pro to ideálním časem: Firmy mají již dostatek dat pro výpočet, a navíc stihnou do prosincové závěrky optimalizovat daně a revidovat výdaje.
Klasičtí účetní stále tráví většinu času přepisováním dokladů, administrací a rutinními činnostmi, a disponují pouze omezenými daty, která se aktualizují obvykle jedinkrát v každém měsíci. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hospodářský výsledek je klíčovým údajem pro management, investory i věřitele, protože ukazuje, jak úspěšně firma podniká a jaký je její finanční výkon. Je základem pro rozhodování o investicích, půjčkách, výplatách dividend a strategickém plánování.

Proto je výhodné znát alespoň přibližný výsledek dříve než obligátně na konci roku. Některé účetní společnosti proto nabízejí podnikatelům právě v létě jeho výpočet, protože měsíce zbývající do konce roku pak mohou firmy využít pro daňovou optimalizaci i zvážení veškerých výdajů.

Prázdniny bývají pro mnohé účetní společnosti paradoxně hlavní obchodní sezónou. Nejpozději začátkem července totiž firmy odevzdají daňové přiznání s poradcem, znají výši a strukturu svých daní, a mají ještě půl roku na implementaci těchto dat do svého podnikání.

Dnešní digitální nástroje nám umožňují velmi přesně nasimulovat hospodářský výsledek celého roku, tedy včetně budoucích měsíců, vypočíst z něj daně, které firma zaplatí následující rok, a na základě těchto čísel může podnik začít tvořit i kompletní roční rozpočet.

PSALI JSME:
Daňové přiznání připravuje s předstihem 57 % českých firem

Digitalizace je pro výpočet klíčových firemních výsledků nezbytnou podmínkou. Rozevírají se tak nůžky mezi papírovým účetnictvím a jeho digitální sférou. Klasičtí účetní stále tráví většinu času přepisováním dokladů, administrací a rutinními činnostmi, a disponují pouze omezenými daty, která se aktualizují obvykle jedinkrát v každém měsíci.

To jim nedává možnost v téměř ročním předstihu predikovat celoroční hospodářský výsledek ani výši daní, a stejně omezené jsou jejich možnosti daňové optimalizace a redukce nákladů.

Pokud naopak zapojí do účtování roboty a umělou inteligenci, získají nepřetržitý přístup ke kompletně aktualizovaným datům a otevře se možnost pro výpočty strategických výsledků, analýzy trendů či simulace budoucího vývoje.

Digitalizace poskytuje účetním rychlá data i možnost jejich analýzy, díky tomu se posunují spíše do rolí datových analytiků a strategických finančních konzultantů. Pouze s aktuálními daty lze totiž jakékoli podnikání strategicky směrovat, redukovat náklady, strukturovat optimální ceny a marže i šetřit na režii.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti This One
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mezinárodní standardy IFRS lépe odrážejí skutečný stav firem. České účetnictví se jim má přiblížit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB