Konec výjimečnosti amerických akcií?

Strategie, která spočívala v sázkách na výjimečné výsledky amerických akcií, se investorům výrazně zkomplikovala. Přehodnocují svá očekávání vysokého hospodářského růstu, snižování daní, deregulace i expanze založené na umělé inteligenci (AI), která byla od počátku roku zdrojem jejich optimismu.
Investorům, kteří zůstávají na amerických trzích, nabízejí relativní bezpečí defenzivní sektory. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Investorům, kteří zůstávají na amerických trzích, nabízejí relativní bezpečí defenzivní sektory. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Volatilitu trhů zvyšuje i nejistota ohledně Trumpovy politiky a disruptivních změn, jako např. nástupu čínského DeepSeeku. Ale co je největším zdrojem znepokojení? Možnost recese v USA. Reálná data sice dosud ekonomické zpomalení nepotvrdila, ale podnikatelské i spotřebitelské průzkumy naznačují možné hospodářské potíže.

Akciové trhy navíc deformuje divergence globálního fiskálního prostředí. Spojené státy mají nakročeno k rozpočtovým omezením, zatímco Evropa a Čína sázejí na stimuly. V historii se omezení vládních výdajů obvykle negativně podepisovalo na výnosech korporací. Zavádění cel navíc znovu zvyšuje volatilitu a komplikuje podnikům plánování.

Může být ještě hůř

Navzdory hospodářským problémům a omezení fiskálních výdajů se zatím americké akcie mimo „Velkou sedmu“ drží a defenzivní sektory, jako zdravotnictví, rychloobrátkové zboží a energetika vykazují od počátku roku posílení. Technologické megakorporace však může čekat další propad.

Jejich situaci komplikují potíže s monetizací AI, nejistota kolem investičních výdajů, riziko zavádění cel a problémy s financováním v rámci zákona o čipech. Investoři s rozsáhlou expozicí v amerických akciích a v indexu MSCI World tak mohou brzy zjistit, že kvůli dlouholeté asymetrii výnosů alokovali příliš prostředků do amerických technologií, a ohrozili tak svoje portfolia.

Téma umělé inteligence se dál rozšiřuje a na další vlně už nejspíš nebudou vydělávat jen firmy, které do tohoto vlaku naskočily jako první, ale i ty, které jim zajišťují nezbytné prostředky – klíčovou infrastrukturu a software. Pokud ale růst ještě přibrzdí nebo se zvýší obavy z cel, mohou se ocitnout pod tlakem i průmyslové podniky, výrobci zboží občasné spotřeby a finanční instituce.

Investiční taktika

Vzhledem k výše uvedenému mají investoři pro 2. čtvrtletí dvě primární taktické strategie – soustředit se na defenzivní sektory americké ekonomiky a zajistit se proti volatilitě, nebo diverzifikovat na mezinárodním poli a využít nově vznikajících příležitostí.

Technologie, komunikace i materiály jsou ohrožené novými překážkami, jež se staví do cesty volnému obchodu. Průmyslové podniky stojí rozkročeny mezi příznivými dopady reindustrializace a negativními účinky případných cel.

Sektory, jako zboží občasné spotřeby a finanční instituce, jsou ohrožené ekonomickým propadem kvůli oslabení spotřebitelské poptávky a úvěrovým rizikům. Dlouhodobých témat, jako AI a automatizace, se to sice nedotýká, ale vzhledem ke krátkodobým nepříznivým faktorům je taktické zajištění nezbytné i zde.

Investorům, kteří zůstávají na amerických trzích, nabízejí relativní bezpečí defenzivní sektory. Zdravotnictví se může pochlubit strukturálně příznivými faktory, jako je stárnoucí populace, i když i zde existují politická rizika.

I tradičně bezpečné investice, jako zboží denní spotřeby však čelí nepříznivým vlivům, ať už jde o negativní očekávání výnosů v 1. čtvrtletí či zvýšený forwardový multiplikátor P/E. Veřejné služby si obvykle vedou nejlépe, když jsou nižší výnosy z dluhopisů, a k tomu, aby si udržely zisky, budou možná potřebovat i další snížení sazby Fedu (centrální banka USA, pozn. red.).

Proto není snadné nabídnout jednoznačná doporučení ohledně defenzivních pozic a je třeba se zaměřit na kvalitu. Větší šanci přestát ekonomickou bouři mají firmy se silnou bilancí, konzistentním cash flow a schopností diktovat si ceny. V nejistém prostředí může být atraktivní i strategie nízké volatility a vysokých dividend.

Návratnost i ochranu proti propadům mohou nabídnout firmy se stabilními výnosy, vysokou dividendou a nízkou korelací s výkyvy trhu. Investoři, kteří se těší na případnou prorůstovou politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, mohou vložit peníze do akcií malých firem se silnou domácí poptávkou, zejména z oblasti infrastruktury a automatizace.

Na deregulaci nejspíš vydělá i finančnictví a energetika. Finanční instituce se v současnosti navíc obchodují pod svými průměrnými budoucími ročními příjmy. Ovšem konkrétní realizace prorůstové politiky je zatím nejistá, což znovu zdůrazňuje potřebu zajišťovacích strategií.

Autorka je hlavní investiční stratéžka Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek