K oslabovaní eura mohly přispět i výroky představitelů Evropské centrální banky (ECB), které se nesly v duchu pravděpodobně dalšího snížení úrokových sazeb ze strany centrální banky již na následujícím říjnovém zasedání (17. října, pozn. aut.).
Z hlediska nových dat toho středa příliš nenabídla. Zveřejněn byl v podstatě pouze ADP report dokumentující vývoj zaměstnanosti v americkém soukromém sektoru. Podle něho bylo v září vytvořeno 143 tisíc nových pracovních míst, zatímco konsensus očekával 125 tisíc.
ADP report ale obecně není spolehlivým předstihovým indikátorem oficiálních statistik z nezemědělského sektoru, které budou zveřejněny až v pátek. Ty budou pro trhy o poznání směrodatnější.
V celém středoevropském regionu ve středu pokračoval oslabující trend. Jde o reakci na zvyšující se napětí mezi Izraelem a Íránem, které se na finančních trzích projevuje v nárůstu rizikové averze a ve výprodeji rizikových aktiv.
Česká koruna tak během středy vůči euru odepsala zhruba 0,3 procenta své hodnoty a její kurz se posunul k 25,35 CZK/EUR.
Na rostoucí napětí na Blízkém východě přirozeně reaguje také cena surové ropy. Ta se v případě ropy Brent od úterního odpoledne zvedla o přibližně pět dolarů za barel a nachází se mírně nad 75 dolary za barel.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)