
Dobrá zpráva pro spotřebitele je, že konkurence mezi bankami tlačí sazby dolů. Některé banky už nabízejí sazby pod dvě procenta. Velcí hráči ovšem drží svou pozici a takové sazby se v jejich nabídkách neobjevují. Vzhledem k tomu, že bankám se daří prodávat rekordní objemy hypotečních úvěrů (viz níže), domnívám se, že nebudou v tuto chvíli nuceny jít se svými sazbami výrazněji dál dolů.
Objem prodaných hypotečních úvěrů byl totiž v červenci opět velmi vysoký a dosáhl 21,6 miliardy korun. Letní měsíce přitom bývají slabšími z důvodů dovolených. Například loňský červenec byl na úrovni 15,4 mld. Kč, tj. skoro o 30 % nižší než ten letošní. O to zajímavější tento výsledek je.
Předpokládám, že většina lidí zůstala toto léto v ČR a místo pobytu u moře řešila řada lidí svou bytovou situaci. Bezpochyby tomu napomohly velmi nízké úrokové sazby. Trh také odbrzdily zprávy o zrušení daně z převodu nemovitosti.
V neposlední řadě k vysokému objemu prodaných hypoték přispěly i informace v médiích, že cena nemovitostí spíše stagnuje.
Jaký byl skutečný objem nově poskytnutých úvěrů, se dozvíme koncem srpna ze statistik České národní banky (ČNB). Ta totiž rozlišuje mezi nově poskytnutými úvěry a úvěry refinancovanými, tj. těmi, kdy klient přechází do jiné banky.
To nejsou úvěry nové. Lze předpokládat, že objem refinancovaných úvěrů bude vysoký. Už řadu měsíců za sebou roste. V červnu podle ČNB jejich objem dosáhl 3,5 miliardy korun. To je skoro dvojnásobek oproti minulým letům.
I po odečtení refinancovaných úvěrů jsou nově poskytnuté úvěry vysoké a letošní rok vypadá na to, že se přiblíží, popř. překoná, rekordní roky 2016-2018. To bych nazval s ohledem na koronavirovou patálii podivuhodným. Vysvětlení jsem již nabídl výše, přesto považuji tento vývoj za překvapivý.
Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)