„Koronavirové“ nákupy zásob: Pořád je z čeho a kde vybírat

Reportáž
Těstoviny, rýže, čočka, olej a hladká mouka bývají u nás vykoupené hlavně v hypermarketech s velkými parkovišti – a v Praze na konečných stanic metra. Menší parkoviště rovná se více zboží v samoobsluze. Neplašme z katastrofických zpráv některých tuzemských médií, kdy některé doslova hlásají, že se podívali pod pokličku apokalypsy. Také jsme se pod ní podívali. A dobrý. Máme vše potřebné. Bez paniky.
Parkoviště před Billou v Radotíně je menší a hůře přístupné a obchod je, co se zboží týče, plnější než v hypermarketech. Foto: FAEI.cz

Žádné válečné stavy jako při blokádě Leningradu za 2. světové války, kdy měli lidé ani ne krajíček chleba na den, jsme nezaznamenali a nezaznamenáme ani při domácích karanténách. Je moudré si nakoupit, tak si nakupme. Je kde, je co, a je z čeho vybírat.

Jen jsme si všichni zvykli mít všeho hned po ruce nadbytek a nevědět z čeho vybírat dřív. Ve velkých městech se už metropolitní elita neobtěžuje do krámu ani jezdit, a nechá si jídlo a pití vozit „košíkáři“ a „rohlíkáři“ pod nos. Třeba i půl tunu. Není divu, že se to zadrhlo. No a?

Menší supermarkety, byť v daném řetězci, jsou na tom o poznání lépe, než ty hyper. Regály jsou většinou plné. A když nějaké položky chybí, tak obvykle jen ty nejlevnější druhy v těstovinách a mouce.

Podrobně jsme se, coby na jeden příklad z mnoha, podívali do jedné oblasti v okrajové jihozápadní části Prahy: Radotín-Lipence-Černošice, které už patří do středních Čech.

Prodejna Billa v Radotíně. Foto: FAEI.cz

V Bille v Praze Radotíně nebyla v pátek mouka za jedenáct korun, ale za 23 Kč ano. Jsou zde v plných zásobách i hygienické potřeby včetně mýdla. Jedině místo pro dezinfekční gel na ruce bylo prázdné. No a? „Dezinfekční gel na ruce není a bude až na začátku příštího týdne. Jinak všechny mýdla máme,“ říká prodavačka v drogerii Teta.

Parkoviště před Billou v Radotíně je menší a hůře přístupné a obchod je, co se zboží týče, plnější než v hypermarketech. To se začíná jevit jako pravidlo: Menší parkoviště – více zboží.

Mnohem více vykoupená, než radotínská Billa, byla samoobsluha Penny na stejné trase, ve vedlejších Černošicích, která disponuje velkým parkovištěm. Pryč je nejlevnější pitná voda, většina rýže a těstovin. Přesto ještě v pátek zbývalo pár kusů ve vyšší cenové kategorie. Na rozdíl od radotínské Billy byl v Penny pryč i mražený špenát a ubylo zjevně i mražené pizzy.

Prodejna Penny v Černošicích. Foto: FAEI.cz

„Zásoby jsou menší, ale stále koupíte, co potřebujete na běžnou spotřebu, úplně vybrané regály nemáme,“ potvrzuje však prodavačka v menším Tesco obchodě rovněž v Černošicích. Registruje menší zásoby těstovin, rýže, oleje, ale třeba dezinfekčních prostředků mají ještě dost. Jenže tohle Tesco Expres je proti jiným prodejnám zastrčené.

A velkotržnice Lipence, kde může nakupovat také každý, nejen živnostníci? Všeho dost a třeba těstoviny rovnou v pětikilových baleních za ceny kolem 100 až 200 korun. Půl kilogramu těstovin, které v krámech stojí běžně přes třicet čtyřicet korun, tak vyjde na polovic. Jen dříve zavírají a tržnice je tak trochu zastrčená a nezasypává spotřebitele reklamou. Nepotřebuje to.

Takže zatím situace jako při válečných blokádách, kdy byli lidé vděční za kůrku chleba, se nekoná. Pořád je z čeho a kde vybírat. Jen lze předpokládat, že potraviny budou zdražovat ještě rychleji než dosud, a to už se děje pořádným tempem i bez strachu z karantén.

To vidí každý a ani nemusí studovat statistiky Českého statistického úřadu. Inflace u skutečně potřebného zboží je na hony vzdálená šálivému dvou a tříprocentnímu průměru a reálně se pohybuje kolem sedmi deseti procent. Je to i proto, že do inflačního koše se, nevíme proč, nezapočítávají tolik potřebné, a tak moc se zdražující byty.

Velkotržnice Lipence. Foto: FAEI.cz

 

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.