„Koronavirové“ nákupy zásob: Pořád je z čeho a kde vybírat

Reportáž
Těstoviny, rýže, čočka, olej a hladká mouka bývají u nás vykoupené hlavně v hypermarketech s velkými parkovišti – a v Praze na konečných stanic metra. Menší parkoviště rovná se více zboží v samoobsluze. Neplašme z katastrofických zpráv některých tuzemských médií, kdy některé doslova hlásají, že se podívali pod pokličku apokalypsy. Také jsme se pod ní podívali. A dobrý. Máme vše potřebné. Bez paniky.
Parkoviště před Billou v Radotíně je menší a hůře přístupné a obchod je, co se zboží týče, plnější než v hypermarketech. Foto: FAEI.cz

Žádné válečné stavy jako při blokádě Leningradu za 2. světové války, kdy měli lidé ani ne krajíček chleba na den, jsme nezaznamenali a nezaznamenáme ani při domácích karanténách. Je moudré si nakoupit, tak si nakupme. Je kde, je co, a je z čeho vybírat.

Jen jsme si všichni zvykli mít všeho hned po ruce nadbytek a nevědět z čeho vybírat dřív. Ve velkých městech se už metropolitní elita neobtěžuje do krámu ani jezdit, a nechá si jídlo a pití vozit „košíkáři“ a „rohlíkáři“ pod nos. Třeba i půl tunu. Není divu, že se to zadrhlo. No a?

Menší supermarkety, byť v daném řetězci, jsou na tom o poznání lépe, než ty hyper. Regály jsou většinou plné. A když nějaké položky chybí, tak obvykle jen ty nejlevnější druhy v těstovinách a mouce.

Podrobně jsme se, coby na jeden příklad z mnoha, podívali do jedné oblasti v okrajové jihozápadní části Prahy: Radotín-Lipence-Černošice, které už patří do středních Čech.

Prodejna Billa v Radotíně. Foto: FAEI.cz

V Bille v Praze Radotíně nebyla v pátek mouka za jedenáct korun, ale za 23 Kč ano. Jsou zde v plných zásobách i hygienické potřeby včetně mýdla. Jedině místo pro dezinfekční gel na ruce bylo prázdné. No a? „Dezinfekční gel na ruce není a bude až na začátku příštího týdne. Jinak všechny mýdla máme,“ říká prodavačka v drogerii Teta.

Parkoviště před Billou v Radotíně je menší a hůře přístupné a obchod je, co se zboží týče, plnější než v hypermarketech. To se začíná jevit jako pravidlo: Menší parkoviště – více zboží.

Mnohem více vykoupená, než radotínská Billa, byla samoobsluha Penny na stejné trase, ve vedlejších Černošicích, která disponuje velkým parkovištěm. Pryč je nejlevnější pitná voda, většina rýže a těstovin. Přesto ještě v pátek zbývalo pár kusů ve vyšší cenové kategorie. Na rozdíl od radotínské Billy byl v Penny pryč i mražený špenát a ubylo zjevně i mražené pizzy.

Prodejna Penny v Černošicích. Foto: FAEI.cz

„Zásoby jsou menší, ale stále koupíte, co potřebujete na běžnou spotřebu, úplně vybrané regály nemáme,“ potvrzuje však prodavačka v menším Tesco obchodě rovněž v Černošicích. Registruje menší zásoby těstovin, rýže, oleje, ale třeba dezinfekčních prostředků mají ještě dost. Jenže tohle Tesco Expres je proti jiným prodejnám zastrčené.

A velkotržnice Lipence, kde může nakupovat také každý, nejen živnostníci? Všeho dost a třeba těstoviny rovnou v pětikilových baleních za ceny kolem 100 až 200 korun. Půl kilogramu těstovin, které v krámech stojí běžně přes třicet čtyřicet korun, tak vyjde na polovic. Jen dříve zavírají a tržnice je tak trochu zastrčená a nezasypává spotřebitele reklamou. Nepotřebuje to.

Takže zatím situace jako při válečných blokádách, kdy byli lidé vděční za kůrku chleba, se nekoná. Pořád je z čeho a kde vybírat. Jen lze předpokládat, že potraviny budou zdražovat ještě rychleji než dosud, a to už se děje pořádným tempem i bez strachu z karantén.

To vidí každý a ani nemusí studovat statistiky Českého statistického úřadu. Inflace u skutečně potřebného zboží je na hony vzdálená šálivému dvou a tříprocentnímu průměru a reálně se pohybuje kolem sedmi deseti procent. Je to i proto, že do inflačního koše se, nevíme proč, nezapočítávají tolik potřebné, a tak moc se zdražující byty.

Velkotržnice Lipence. Foto: FAEI.cz

 

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Pozor: Tento text škodí Vašemu zdraví!

Varování ohledně zdravotních rizik plynoucích z kouření se na krabičkách cigaret objevují od sedmdesátých let minulého století. Je jen otázkou času, než se s podobnými varováními budeme setkávat i u dalších výrobků.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Když si sousedi nadávají přes plot

Poradna
Zažil jsem loni na chalupě nepříjemnou příhodu. Vystupoval jsem z bazénu a všiml si, že ze zhruba pěti metrů na mě zírá vlčák. Nebo dokonce vlk, co já vím, protože v setině jsem byl zase ve vodě. A tam jsem strávil dobrou půlhodinku, než se zvídavé psisko začalo nudit a odkráčelo zpátky k sousedům.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru