Koronavirus srazil české stavebnictví, produkce v březnu meziročně klesla

Názor
Pandemie nového koronaviru dopadla také na české stavebnictví. Protikoronavirová opatření zarazila předchozí růst sektoru a poslala ho opačným směrem. Stavební produkce v březnu podle aktuálních dat českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 2,3 procenta. V porovnání s letošním únorem byla stavební aktivita v březnu o 3,1 procenta nižší.
Koronavirus srazil české stavebnictví, produkce v březnu meziročně klesla. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výrazný propad zaznamenala také bytová výstavba, když se v celé ČR začalo stavět o 30,2 procenta méně bytů než během loňského března. I přes nepříznivá březnová čísla české stavebnictví v prvním čtvrtletí meziročně rostlo o 2,9 procenta. Vzhledem k přísným restrikcím, které dopadly na celou ekonomiku, se však dá očekávat, že to byl poslední růst na hodně dlouhou dobu.

Pozici lídra bytové výstavby v prvním čtvrtletí udržel Středočeský kraj, kde firmy zahájily výstavbu 1352 nových bytů. Na druhé místo nečekaně vyskočil Jihomoravský kraj se 1218 zahájenými byty. Jen v březnu se v tomto regionu bytová výstavba v porovnání s předchozími dvěma měsíci takřka zdvojnásobila. Až třetí s 1202 zahájenými byty skončila Praha. Pod hranicí sta zahájených bytů zůstal jen Karlovarský kraj (99 zahájených bytů).

Praha stále dominuje výstavbě bytových domů, když z celkového počtu zahájených bytů jich 1092 připadalo právě na tento typ výstavby. Naopak ve Středočeském kraji, podobně jako v ostatních krajích, dominuje výstavba rodinných domů. Celkem se v nich zde letos začalo stavět už 1252 nových bytů.

PSALI JSME:
Co udělá se slibně rozjetým stavebnictvím současná koronakrize?

Dá se očekávat, že ještě horší čísla bude ČSÚ reportovat za duben, který už celý byl v režimu nouzového stavu. Stavební firmy oznamovaly přerušení činnosti, a to včetně těch největších. Největším problémem pro ně představoval nedostatek zahraničních pracovníků, kteří se hromadně vraceli domů a zpátky už se kvůli neprostupným hranicím nedostali. České stavebnictví je přitom už roky zcela závislé na pracovní síle ze zahraničí, hlavně z Ukrajiny. Některé i vysoce specializované profese na stavbách už ani jinak než cizinci zajistit nelze.

Zásadní pro další vývoj celého sektoru budou teprve další měsíce. Zda a jak rychle se podaří nastartovat celou ekonomiku a také to, zda se stát jakožto největší stavební investor rozhodne tento sektor podpořit masivnějšími investicemi.

Mnohem důležitější ale pro stavební firmy bude, kdy a za jakých podmínek se budou moci vrátit zahraniční pracovníci. Bez nich se v Česku žádná větší stavba nerozjede a resuscitaci stavebnictví nepomohou ani případné mimořádné státní či soukromé miliardy.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemské stavebnictví bude letos tlumit dopad hluboké průmyslové recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.