Co udělá se slibně rozjetým stavebnictvím současná koronakrize?

České stavebnictví v únoru dále rostlo, stavební produkce podle aktuálních dat českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostla o 5,3 procenta. Výrazný nárůst zaznamenalo hlavně inženýrské stavitelství, které v porovnání s loňským rokem posílilo o 21,9 %, zatímco pozemní stavitelství přidalo 2,1 %.
Co udělá se slibně rozjetým stavebnictvím současná koronakrize? Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Stavební výroba v únoru vzrostla téměř dvojnásobným tempem, než byl průměr loňského roku,“ sdělila portálu FAEI.cz ekonomka Komerční banky Jana Steckerová, podle níž za tím stojí jednoznačně velmi teplé počasí během zimních měsíců, které dovolovalo pokračovat v pracích na stavbách.

Otázkou však je, co se slibně rozjetým stavebnictvím udělá současná krize kolem koronavirové pandemie, položil si otázku šéf Ekospolu Evžen Korec. Některé velké stavební firmy už oznámily přerušení činnosti a potýkají se s výrazným nedostatkem pracovníků.

„České stavebnictví je už mnoho let závislé na zahraničních pracovnících, převážně z Ukrajiny. Ti vykonávají nejen pomocné dělnické práce, ale také mnoho vysoce kvalifikovaných profesí. Bez těchto zahraničních zaměstnanců by se v Česku nepostavila žádná větší stavba,“ připomněl Korec.

Návrat těchto pracovníků domů za svou rodinou a dlouhodobý zákaz cestování by podle Korce byl pro české stavebnictví katastrofální a hrozil by prý ještě výraznější propad, než po zatím poslední ekonomické krizi.

„První zhoršená čísla uvidíme už za měsíc, kdy ČSÚ zveřejní stavební data za březen. Teprve produkce v dalších měsících nám pak ukáže, jak černý letošní rok pro české stavební firmy a investory bude,“ konstatoval šéf Ekospolu.

Ekonom ČSOB Petr Dufek přitakává: „Otázkou je, zda stavebnictví bude mít po uzavření hranic dostatek zaměstnanců, aby pokrylo nasmlouvané zakázky zejména v oblasti dopravní infrastruktury.“

Podle něj se recese, do níž česká ekonomika vstoupila nepochybně se startem koronavirové krize, podepíše i na výsledcích stavebnictví. „Finální dopad krize na stavebnictví však nemusí být až tak drtivý jako v případě průmyslu,“ upozornil.

PSALI JSME:
Stavebnictví vstoupilo do letošního roku úspěšně, produkce vzrostla o šest procent

Dufek předpokládá, že pozemní výstavbu, která se doposud vezla na vlně konjunktury, nejspíše čeká útlum. Hluboká recese se podle něj nejspíše odrazí i v poptávce po komerčních nemovitostech i bytech.

„O prvním rozhodne investiční aktivita zahraničních investorů, o té druhé zase rychlost propouštění v ekonomice, která stlačí i poptávku po bydlení,“ sdělil Dufek redakci.

„Pro tento rok očekáváme propad celého sektoru,“ konstatovala Steckerová. Růst investiční aktivity firem byl podle ní v podstatě nulový již v závěru minulého roku a aktuální situace firmy od nových investic ještě více odradí.

Dufek se domnívá, že stavebnictví má – kvůli veřejným zakázkám – velkou šanci přečkat současný ekonomický útlum v relativně dobré kondici, a tedy i výrazně lepšími výsledky než třeba průmysl.

PSALI JSME:
Pražské developerské projekty? Rezidence, kam se podíváš

×
  1. Pro koho ty byty to stavebnictví staví? Mladí si těžko pořídí byt za 5 milionů a žádná banka tolik nepůjčí….Já šetřím na vlastní bydlení od roku 1999 a stále svoje nemám.Vždycky jak jsem se blížil tak ceny poskočily o 200 tis. kč a tak několikrát dokola.Nakonec jsem zdědil po babičce starý dům a bydlím tam.Obyčejný pracující si v ČR na svoje bydlení není schopen vydělat.

  2. Je zajímavé, že stavebnictví trpí nedostatkem pracovníků, když prý rostou řady nezaměstnaných.

    • Dělám ve stavebnictví a Češi tuto práci dělat nechtějí, to jsou radši na dávkách. Případně požadují nesmyslné platové podmínky.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Finanční trhy stále hledí přes růžové brýle

Důvěra v ekonomiku eurozóny se v listopadu podle očekávání snížila. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu klesl z říjnových 91,1 bodu na 87,6 bodu a skončil tak mírně nad tržním odhadem, který počítal s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru