Koronavirus srazil počet sňatků na stoleté minimum

Česko má nyní nejvíce obyvatel od konce druhé světové války, koronavirus však početní přírůstek zbrzdil. V březnu a ve druhém čtvrtletí způsobil dramaticky úbytek svateb, a to až ke stoletému minimu, a srazil ovšem také počet rozvodů. V letních měsících se však navzdory covidové situace konalo zhruba stejně svateb jako loni. 
V průběhu letošního roku byla možnost uzavření manželství omezena epidemiologickými opatřeními. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od začátku letošního roku do konce září se počet obyvatel České republiky zvýšil o dalších bezmála 14 tisíc lidí na 10,71 milionu osob, vyplývá ze včera zveřejněných údajů Českého statistického úřadu. Počet obyvatel ČR je tak momentálně nejvyšší od konce druhé světové války.

Zmíněný celkový přírůstek bezmála 14 tisíc osob má na svědomí výhradně imigrace, ačkoli letos počet přistěhovalých osob klesl meziročně na polovinu, a to opět kvůli covidové situaci. Přirozeně ovšem na rozdíl od prvních třech čtvrtletí loňského roku došlo letos k úbytku obyvatelstva, tedy počet zemřelých byl vyšší než počet narozených. Bez imigrace by tedy letos Česko vymíralo. Na rozdíl od prvních tří čtvrtletí roku 2019.

Obyvatelé ČR v letošním prvním pololetí uzavřeli jen 13,4 tisíce sňatků, meziročně o 9,6 tisíce sňatků méně. Od července do září se však „činili“ a uzavřeli 24 550 sňatků, meziročně jen nepatrně méně. Počet sňatků byl ve třetím letošním čtvrtletí dokonce vyšší než například ve stejném období roku 2016. A to navzdory covidové situaci. Část snoubenců zřejmě přesunula svatbu z druhého do třetího čtvrtletí, takže důvodem je právě i tento efekt.

PSALI JSME:
Umírá více lidí, než se rodí dětí. Počet obyvatel ČR však narůstá

K celoročně citelně nižšímu letošnímu počtu sňatků tak přispívají nadále zejména měsíce březen a duben, v jejichž průběhu byla možnost uzavření manželství silně omezena epidemiologickými opatřeními. Březnových sňatků bylo jen 631, což představuje nejnižší měsíční počet sňatků za více než stoletou historii České republiky.

Loni činila průměrná konečná cena za svatbu v ČR 123 478 korun, jak plyne z šetření svatebního blogu svatbona.cz, realizovaném na vzorku 5 879 respondentů. Po zahrnutí letošní průměrné inflace v prvním pololetí, čítající 3,4 procenta, Češi v průměru od ledna do září utráceli za svatbu necelých 127 700 korun.

To znamená, že svatební salony a další firmy a podnikatelé či OSVČ, které vydělávají na organizaci svatebních obřadů, přišli letos od ledna do září kvůli koronaviru o 1,2 miliardy korun. O tolik vyšší tržby by měli, pokud by počet sňatků dosáhl úrovně loňského prvního pololetí.

PSALI JSME:
Mezi Čechy frčí svatby, co se neprodraží

Pro salony, které se specializují na nákladnější svatby, které vyjdou na statisíce, je i ztráta několika klientů závažným výpadkem. Pro některé salony a další firmy a podnikatele z branže tak může být současná situace až likvidační. Ona více než miliarda ušlých tržeb totiž stále chybí.

V důsledku koronaviru klesl také počet rozvodů, byť v procentuálním vyjádření ne tak výrazně jako počet sňatků. Rozvodů bylo od ledna do září 15,7 tisíce, meziročně o 2,2 tisíce méně. Důvodem je i omezení činnosti soudů v době jarního nouzového stavu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koronavirus srazil počet svateb i rozvodovost

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Čím moravský rodák Mendel obohatil svět?

Na počátku výzkumu těch nejmenších stavebních prvků života je nesmazatelná česká, či přesněji řečeno moravská, stopa. Letos 20. července je to přesně dvě stě let od narození Gregora Johanna Mendela, nebo chcete-li …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.