
Úbytek zákazníků v obchodech nejvíce postihl země, které zavedly tvrdé restrikce, respektive tam kde se vir rozšiřoval nejrychleji. S nižšími tržbami se však potýkaly i obchody ve Švédsku, které se ke koronaviru staví svým specifickým způsobem, nicméně se i tamní ekonomika rozhodně nevyhne hlubokým šrámům.
Pokud se podíváme na srovnání s loňským březnem tak tržby poklesly o 8,2 %, avšak v eurozóně byl propad ještě o něco rychlejší 9,2 % v důsledku razantního poklesu nákupů ve Francii (-16 %) a Španělsku (-13,1 %). O poznání lépe na tom bylo Německo, kde se obchodníkům snížily tržby reálně jen o 3,1 %.
Vzhledem k tomu, že se podobně jako v ČR teprve v průběhu dubna začala postupně uvolňovat různá omezení prodeje, lze očekávat, že dubnová čísla budou ještě o poznání slabší. Duben byl prozatím asi nejhorším měsícem probíhající recese nejenom pro obchod, ale i pro průmysl a další důležitá odvětví ve většině evropských zemí.
Ani odstranění omezujících opatření však nebude pro obchod znamenat návrat k dřívějšímu normálu. Vzhledem k tomu, jak se postupně v řadě zemí začíná zhoršovat situace na trhu práce, lze očekávat i omezení spotřebitelské poptávky a následně i zesílení protiinflačních tlaků. V každém případě tak o rychlosti oživení a o umazávání současných ztrát nakonec rozhodne trh práce, respektive současný tlak na propouštění v celé EU.
Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)