Koruna dnes nejslabší za poslední půlku měsíce

Názor
Na globálním devizovém trhu ve středu panoval relativní klid, euro vůči dolaru stagnovalo v poměrně úzkém pásmu mezi 1,070 až 1,074 USD/EUR. Bez odezvy trhu zůstalo ranní zveřejnění německých maloobchodních tržeb za duben.
Koruna dnes nejslabší za poslední půlku měsíce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ty zklamaly a svou slabostí upozornily na opatrnost německých spotřebitelů ve svých výdajích v situaci rostoucí inflace a zdražování zejména položek nezbytných pro život jako jsou energie či potraviny. PMI statistiky (index nákupních manažerů, pozn. red.) již za eurozónu nic nového oproti předběžným odhadům nepřinesly.

Zajímavější bylo ve středu dění na středoevropských devizových trzích. Zveřejněné dubnové PMI průmyslové aktivity v celém regionu zklamaly, v Polsku dokonce index spadl do pásma kontrakce. Polský zlotý tak ztrácel během dne zhruba třetinu procenta, u koruny ztráta činila zhruba 0,15 procenta, když se v odpoledních hodinách pod tlak dostala hladina 24,75 CZK/EUR. Takto slabá byla koruna naposledy v polovině května.

Zdroj: Bloomberg

Bez výraznější tržní reakce se obešlo zveřejnění výsledku hospodaření v tuzemském státním rozpočtu ke konci května. Celkové číslo příliš nepotěšilo, při pohledu na schodek je vývoj dokonce horší než v covidovém roce 2020.

Na druhou stranu z hlediska struktury těší zvýšená investiční aktivita. Jedinou měnou regionu, která ve středu šla opačným směrem, byl maďarský forint. Ten ztrácel výrazně v minulých dnech a podpořila ho pravděpodobně zpráva, že tamní ministr financí pracuje na konsolidačním plánu státního rozpočtu.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Schválený rozpočet se letos patrně splnit nepodaří

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB