Schválený rozpočet se letos patrně splnit nepodaří

Názor
Podle údajů ministerstva financí zveřejněných ve středu stát do konce letošního května hospodařil s deficitem ve výši 189,3 miliardy korun. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 65,7 miliardy korun, což odráží zejména vyšší daňové příjmy.
Podle údajů ministerstva financí zveřejněných ve středu stát do konce letošního května hospodařil s deficitem ve výši 189,3 miliardy korun. Ilustrační foto: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

V menší míře se na meziročním snížení deficitu podepsaly i nižší výdaje, které letos již nezahrnují pandemické kompenzace. Stále předpokládáme, že deficit státního rozpočtu letos překročí 300 miliardy korun, oproti schváleným 280 miliardám.

Růst mezd, zaměstnanosti, ale i zvýšená inflace pomáhají rozpočtu k vyšším daňovým příjmům. Celkový meziroční nárůst příjmů o 48,8 miliardy korun souvisel zejména s vyšším inkasem DPH, spotřebních daní a příspěvků na sociální zabezpečení.

Za plánem pravděpodobně dále zaostává čerpání prostředků z EU, kde bylo do konce května vyčerpáno lehce přes 28 procent celoročního plánu (loni to přitom touto dobou bylo 45 %, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Schodek státního rozpočtu letos zamíří nad 300 mld. Kč

Splnění schváleného rozpočtu může být ohroženo i u daně z příjmu právnických osob, kde se za prvních pět měsíců letošního roku podařilo přes mírný meziroční nárůst splnit 27,4 procenta celoročního plánu (v roce 2021 bylo v květnu vybráno již 37,1 % schváleného rozpočtu).

Snížení výdajů (o 16,9 mld. Kč) bylo spojeno především s odezněním výplaty „pandemických“ kompenzací. Na neinvestičních transferech podnikatelům bylo loni do konce května vyplaceno více než 74 miliard korun (z toho téměř 41 mld. v souvislosti s „covidovými“ programy), přičemž letos to bylo 29,6 miliardy korun.

Naopak nárůst výdajů byl patrný v kapitole sociálních dávek, a to zejména v důsledku s valorizace starobních důchodů (+ 13,2 mld. Kč). Dočasné zvýšení platby za tzv. státní pojištěnce zvyšuje i transfery fondům zdravotního pojištění. To bude nicméně do značné míry ve druhé polovině letoška kompenzováno opětovným snížení těchto plateb tak, aby v průměru zůstaly na úrovni roku 2021.

PSALI JSME:
Zadlužení Česka roste na 42 % HDP

Nárůst transferů místím rozpočtům pak odrážel především navýšení platů ve školství a výdajů na sociální služby. Meziročně vyšší o téměř čtyři miliardy byly i výdaje na obsluhu státního dluhu, na které bylo do konce května vynaloženo již 19,3 miliardy korun.

To je důsledkem rostoucích výnosů státních dluhopisů, které odráží kromě vysokých inflačních tlaků (na které centrální banky reagují zvyšováním úrokových sazeb) i nedávné zhoršení výhledu ratingu ČR na negativní agenturou Fitch.

Stále předpokládáme, že deficit státního rozpočtu letos překročí 300 miliard korun. Vláda již avizovala, že bude současný rozpočet, který počítá se schodkem ve výši 280 miliard korun, zřejmě novelizovat kolem poloviny letošního roku.

PSALI JSME:
Ratingová agentura Fitch zhoršuje ratingový výhled České republiky

Současný odhad objemu dodatečných prostředků, které budou vydány na pomoc válečným uprchlíkům, plánované zvýšené výdaje na obranu, dodatečná diskreční vládní opatření (např. snížení spotřební daně z paliv a zrušení silniční daně) a navýšení existenčního a životního minima činí téměř 80 miliard korun, s nimiž letošní rozpočet dosud nepočítal.

Minimálně ta část z dodatečných výdajů, která přímo souvisí s uprchlickou krizí (podle odhadů asi 54 mld. Kč), by však mohla být alespoň zčásti financována ze zdrojů EU. Vývoj ve zbytku roku je podle nás silně podmíněn dalším vývojem války na Ukrajině, případnými nově přijatými vládními diskrečními opatřeními a v duchu výše popsaného i konečným zdrojem financování dodatečných výdajů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dopady války na ekonomiku budou klíčové i pro další vývoj státního rozpočtu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O dovolenou aspoň pět týdnů ročně žádá stále více zaměstnanců

Analýza
I když nejpopulárnějšími zaměstnaneckými benefity zůstávají finanční bonusy či prémie, stále větší oblibu si mezi Čechy získává dovolená pět týdnů i více. Napříč obory ji chce již více než 90 procent pracovníků. Vyplývá to z nového průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který má redakce FAEI.cz k dispozici.