Koruna doplatila na propad úrokových sazeb

Názor
Společná evropská měna se tento týden pohybovala vůči dolaru převážně pásmu 1,175-1,180 USD/EUR. K výraznějším pohybům jí nepřimělo ani zasedání Evropské centrální banky (ECB), ani výrazně lepší předstihové indikátory.
České koruně se tento týden příliš nedařilo. Výrazné ztráty utrpěl i polský zlotý, který je však zkorigoval. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zasedání ECB dopadlo vesměs tak, jak se čekalo. Novinkou je, že k tomu, aby banka zvýšila úrokové sazby, bude třeba, aby se inflace nacházela na úrovni dvou procent dostatečně dlouhé období před koncem prognózovaného horizontu. Krátkodobé přestřelení či dosažení dvou procent k takovémuto kroku rozhodně stačit nebude.

Celkově tak nová „forward guidance“ vyzněla ve prospěch spíše ještě delšího období uvolněné měnové politiky. Ani tak ale společná evropská měna nereagovala. Z prázdninové letargie jí nevyvedly ani evropské indikátory PMI.

Ty dopadly ještě lépe, než se čekalo, a stále se tak pohybují na historických maximech. Jejich úroveň však s reálnými daty v průmyslu v posledních měsících příliš nekoresponduje, což může být důvod, proč tyto ukazatele ignorovala i společná evropská měna.

PSALI JSME:
Česko přijetím eura získá hlavně sdílení dluhu eurozóny

České koruně se tento týden příliš nedařilo. Pondělí sice ještě zahájila na úrovni 25,55 CZK/EUR, v průběhu týdne však oslabila až na 25,70 CZK/EUR. Výrazné ztráty utrpěl i polský zlotý, který je však zkorigoval.

V pátek se tak jeho kurz nacházel už na úrovni 4,569 PLN/EUR, tedy o 0,3 procenta níže, než před týdnem. Regionální měny trpěly především pod tíhou vývoje tržních úrokových sazeb. Ty se v České republice propadly na nejnižší hodnoty od konce června, což koruně zrovna neprospělo.

Naději v tomto směru slibuje srpnové zasedání České národní banky, které s největší pravděpodobností přinese další utažení měnové politiky. To by mělo kurz koruny vrátit zpět na posilující trajektorii.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pouze česká koruna dokázala z tohoto týdne něco vytěžit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB