Ekonomický kalendář nabídl opět spíše slabší data z evropského průmyslu, respektive německého ZEW indexu očekávání. Evropské centrální banka (ECB) na svém čtvrtečním zasedání ale úrokové sazby podle očekávání nesnížila. Inflace v eurozóně totiž zůstává zvýšená.
Pro měnovou politiku důležitá jádrová složka inflace v červnu dosahovala stále vysokých 2,9 procenta meziročně, a to hlavně kvůli rychlému růstu cen služeb přesahujících čtyři procenta meziročně. K tomu přispívá napjatý trh práce, který se odráží v rychlém růstu mezd.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová na tiskové konferenci zopakovala, že centrální banka se bude na následujících zasedáních rozhodovat podle nově příchozích dat a nebude se pro tuto chvíli zavazovat k žádnému konkrétnímu vývoji sazeb. My v souladu s tržním konsensem předpokládáme snížení sazeb na zářijovém zasedání.
Americká data naopak spíše potěšila, a to jak v řadě předstihových indikátorů, tak i v datech z reálné ekonomiky. Tady je nutné zmínit zejména červnové maloobchodní tržby a průmyslovou produkci za stejný měsíc. Zklamáním byly naopak Jobless Claims ukazující na postupné rozvolňování situace na trhu práce.
Z pohledu české koruny byl tento týden úspěšný, když nepokračovalo oslabování z toho předchozího. Naopak, zatímco na jeho počátku kurz atakoval ještě úrovně nad 25,40 CZK/EUR, na jeho konci se již přibližoval hladině 25,20 CZK/EUR. Hned zkraje týdne přišlo zklamání z výsledku květnového běžného účtu platební bilance, který vykázal nečekaný deficit.
Zbytek týdne byl ale na nové ekonomické indikátory chudý, když byly zveřejněny už pouze červnové ceny v primárních okruzích. Ceny průmyslníků klesly meziměsíčně o 0,3 procenta, meziroční dynamika zůstala v červnu na květnovém jednom procentu. Proti tomu ceny zemědělských producentů se během června zvedly o 1,9 procenta na -7,5 procenta.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)