Koruna pod tlakem, dolar posílil

Názor
Silná americká data z tohoto týdne nakonec vedla k posílení dolaru. Z Evropy totiž ani tento týden zveřejněná data příliš neoslnila. Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny jako celku sice za čtvrté čtvrtletí roku 2023 nakonec mezičtvrtletně neklesl, jak se většina analytiků obávala, ale pouze stagnoval.
Silná americká data z tohoto týdne nakonec vedla k posílení dolaru. To ale nepomohlo české koruně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejenom pro nás klíčové Německo ale v závěru roku mezičtvrtletně kleslo a brzdilo tak růst HDP eurozóny. Další zklamání přinesl výrazný prosincový propad maloobchodních tržeb u našich západních sousedů. V neposlední řadě inflace v eurozóně klesla nepatrně méně, než s čím počítal trh. To americké statistiky byly v naprostém kontrastu.

Závěr týdne přinesl ukazatele z tamního trhu práce. Lednový počet nově vytvořených pracovních míst v USA překonal hodnotou 353 tisíc veškerá očekávání, výrazně směrem k lepšímu pak byla revidována data za prosinec (z původních 216 tisíc na 333 tisíc, pozn. aut.) i listopad.

Navzdory očekávání se tak lednová míra nezaměstnanosti nezvýšila a udržela se na prosincových 3,7 procenta. Napětí na trhu práce pak dokumentovala i dynamika výdělků, které v lednu meziměsíčně vzrostly o výrazných 0,6 procenta.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Není divu, že již dříve v týdnu publikovaný lednový ukazatel spotřebitelské důvěry od Conference Boardu, i ten páteční od University of Michigan ukázaly na zlepšení spotřebitelské nálady amerických domácností. A rozhodně nezklamaly ani prosincové podnikové objednávky.

Celkově data potvrdila jestřábí vyznění středečního zasedání americké centrální banky, kde guvernér J. Powell označil snížení úrokových sazeb na březnovém zasedání za nepravděpodobné. Trh své sázky poměrně výrazně přecenil až na květen, což je v souladu s naším pohledem. Dolar tak tento týden končí oproti euru silnější o půl procenta.

Globálně silnější dolar nepomohl české koruně. Ta během týdne ztratila zhruba dvě třetiny procenta a v závěru týdne se kurz dokonce krátce přehoupl přes 24,95 koruny za euro. Takto slabá byla koruna naposledy v květnu 2022. Zveřejněné tuzemské ekonomické indikátory těžko mohly koruně výrazněji pomoci.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hladina 24,90 korun za euro pod tlakem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Jestřábí vzkaz centrální banky

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci po čtvrtečním zasedání vyslala do trhu poměrně jestřábí vzkaz: Úrokové sazby budou klesat pozvolněji, než předpokládal hlavní scénář předchozí prognózy z počátku …

Trhy podceňují možnost recese

Silná ekonomika USA, trhy na maximech a příběhy úspěchů od vládních autorit vytvářejí silný optimismus. Ovšem to vše stojí na docela křehkém fundamentu, proto se nyní recesní scénář podceňuje.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Hypotéky zlevňují. Nazrál čas na nákup nemovitosti?

Analýza
Dobrá zpráva pro všechny, kdo uvažují o hypotéčním úvěru. čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) přineslo nové snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu. Základní úrok se dostal na hodnotu 5,25 procenta, a je tedy na nejnižší úrovni za poslední dva roky.