Hladina 24,90 korun za euro pod tlakem

Koruna ve čtvrtek opět testovala slabší úrovně, když se pod tlak dostala hladina 24,90 korun za euro. Příliš povzbudivě nedopadl lednový PMI průmyslové aktivity (index nákupních manažerů, pozn. red.), i když našeho pesimistického předpokladu naštěstí dosaženo nebylo.
Koruna ve čtvrtek opět testovala slabší úrovně, když se pod tlak dostala hladina 24,90 korun za euro. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Firmy nadále trápí pokles zakázek, redukují stavy zásob i pracovníků. Při pohledu do budoucna ale již předpokládají, že během letošního roku výroba vzroste.

Euro ve čtvrtek proti dolaru mírně korigovalo středeční ztráty. Kvůli středečnímu jestřábímu vyznění jednání Federálního výboru pro otevřený trh americké centrál banky (Fed) zahajoval dolar středeční evropskou seanci na relativně silných úrovních u 1,078 USD/EUR.

Prezident Fedu Jerome Powell totiž hodně přivřel vrátka pro březnové snížení dolarových sazeb, na které část trhu spekulovala. Během dne euro vyšplhalo k 1,082 USD/EUR. Inflace za celou eurozónu skončila za leden o desetinu nad tržním očekáváním, a to díky stejnému překvapení u jádrové složky.

Bez větší odezvy trhu pak skončila odpolední americká data, která opět vůbec nedopadla špatně: Podle předběžných dat byl vzestup tamní produktivity během čtvrtého čtvrtletí loňského roku rychlejší, než se čekalo, naopak jednotkové náklady práce rostly pomaleji.

Týdenní počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti rostl sice o něco rychleji, nicméně stále jde o číslo konzistentní s utaženým trhem práce. A v neposlední řadě pozitivně překvapily lednové indikátory průmyslové aktivity z USA.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB