Koruna proti euru nejslabší za poslední téměř rok

Zatímco euro vůči dolaru se drželo během pondělní seance v klidu, polský zlotý a česká koruna navázaly na vývoj ve druhé polovině minulého týdne, a i v pondělí oslabovaly. Měna našeho severního souseda je pod tlakem od rozhodnutí polské centrální banky snížit výrazněji úrokové sazby.
Koruna je proti euru nejslabší za poslední téměř rok. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na české koruně to vyvolalo spekulace, zda i Česká národní banka (ČNB) ještě do konce letošního roku úrokové sazby nesníží. Zatímco první ranní kotace domácí měny vůči euru se nacházely u 24,40 CZK/EUR, v odpoledních hodinách se již kurz dostal na dohled úrovně 24,55 CZK/EUR. Euro je tak pro našince nejdražší od poloviny loňského října.

Meziroční česká inflace v srpnu klesla v souladu s očekáváním, a to z červencových 8,8 na 8,5 procenta. My jsme sice předpokládali o něco rychlejší pokles, v případě jádrové složky se ale náš předpoklad naplnil.

Jádrová inflace zůstala utlumená, když v meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření podle našeho odhadu po červencovém vzedmutí na 0,26 procenta v srpnu opět klesla na 0,17 procenta. V anualizovaném vyjádření se tak vrátila do blízkosti dvouprocentního cíle centrální banky.

Meziroční jádrová inflace pak zpomalila z 6,8 procenta na šest procent, což bylo v souladu s naším odhadem, avšak mírně pod prognózou ČNB (6,2 % y/y). I když my nadále letos snížení úrokových sazeb nepředpokládáme zejména díky prohlášením jednotlivých centrálních bankéřů v tomto duchu, srpnové inflační statistiky tržní spekulace na snížení sazeb ospravedlňují.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB