Polská centrální banka překvapila výrazným snížením úrokových sazeb

Názor
Měny středoevropského regionu ve středu významně ztrácely, a to po překvapivě výrazném poklesu úrokových sazeb v Polsku. Tamní centrální banka totiž snížila základní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů na šest procent, zatímco finanční trh očekával snížení pouze o 25 bazických bodů.
Guvernér Polské národní banky Adam Glapiński. Foto: Narodowy Bank Polski

Takto razantní snížení je překvapivé zejména s ohledem na stále vysokou inflaci, která v Polsku zůstává dvouciferná, když v srpnu dosáhla meziročních 10,1 procenta. Kontroverze navíc v Polsku vyvolává i skutečnost, že k výraznému snížení úrokových sazeb došlo zhruba měsíc před tamními parlamentními volbami. Zlotý tak během středy oslabil o zhruba 1,5 procenta k hladině 4,56 PLN/EUR.

Tento vývoj se v kombinaci se slabými daty z tuzemské ekonomiky promítl do dalšího oslabení české koruny. Ta ve středu odepsala přibližně 0,5 procenta a dostala se k 24,30 CZK/EUR. V obdobném rozsahu jako koruna pak oslabil i maďarský forint. Kurz eura k dolaru však v průběhu evropského obchodování zůstal zhruba beze změny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Polská centrální banka ponechala sazby beze změny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB