Koruna zpět na 25,30 CZK/EUR

Klíčovou událostí tohoto týdne na korunovém trhu bylo čtvrteční zasedání České národní banky (ČNB). Na něm bankovní rada centrální banky jednomyslně rozhodla o snížení klíčové dvoutýdenní repo sazby o 25 bazických bodů na 4,5 procenta. Po čtyřech sníženích o 50 bazických bodů v řadě tedy došlo ke zmírnění tempa uvolňování měnové politiky.
Podle guvernéra Aleše Michla by případné mírné podstřelení inflačního cíle bankovní radě nevadilo. Ilustrační foto: ČNB
Podle guvernéra Aleše Michla by případné mírné podstřelení inflačního cíle bankovní radě nevadilo. Ilustrační foto: ČNB

Nová prognóza centrální banky přinesla přehodnocení úrokové trajektorie směrem nahoru. V jestřábím duchu se nesla i tisková konference guvernéra Aleše Michla, na které mimo jiné uvedl, že případné mírné podstřelení inflačního cíle (z důvodu příliš restriktivních měnových podmínek, pozn. aut.) by bankovní radě nevadilo a je naopak „mírně vítané“.

Naši prognózu ponecháváme beze změny. Na všech zbylých zasedáních v letošním roce očekáváme snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů a na jeho konci by tak repo sazba měla dosáhnout 3,75 procenta. Terminální výši repo sazby v současném cyklu měnové politiky nadále odhadujeme na 3,5 procenta a k jejímu dosažení by podle nás mělo dojít v únoru příštího roku.

Tento týden zasedal také americký Fed, centrální banka USA. Pásmo klíčové sazby tentokrát ještě zůstalo na 5,25 5,50 procenta, již na příštím zasedání v září by však mohl přijít první „cut“ (snížení, pozn. red.). Členové FOMC (Federální výbor pro otevřený trh) podmiňují zahájení cyklu uvolňování měnové politiky dalšími příznivými daty.

Určitý posun v komunikaci směrem ke zmírnění restrikce naznačila i rizika, která již z pohledu Fedu nejsou proinflační, ale „na obou stranách“. To pravděpodobně reflektuje ochlazující trh práce v USA, který na pozadí ustupující inflace zvyšuje důvěru Fedu v udržitelné dosažení dvouprocentního inflačního cíle.

Celkově středeční zasedání americké centrální banky potvrdilo vyznění naší poslední prognózy, ve které očekáváme první snížení sazeb ve Spojených státech o 25 bazických bodů v září a pokračování tímto tempem (-25 b. b.) v každém následujícím čtvrtletí, a to až do doby, než klíčová úroková sazba dosáhne své neutrální úrovně. Tu nyní odhadujeme na 3,25-3,50 procenta.

Přestože koruna až do čtvrtečního zasedání ČNB oslabovala, končí mezitýdně o 0,2 procenta silnější poblíž 25,30 CZK/EUR. K jejím ztrátám na úvod týdne přispěl v úterý zveřejněný bleskový odhad růstu tuzemské ekonomiky ve druhém čtvrtletí letošního roku, podle kterého se hrubý domácí produkt (HDP) sice mezičtvrtletně zvýšil o 0,3 procenta, avšak jeho dynamika zaostala za tržním konsenzem ve výši 0,5 procenta.

Apreciaci koruny následně odstartovalo zasedání ČNB. Finanční trhy přisuzovaly zhruba stejnou pravděpodobnost snížení úrokových sazeb o 25 i 50 bazických bodů, varianta mírnějšího „cutu“ tak byla pro korunu pozitivním signálem. V samotném závěru týdne pomohl koruně i výprodej dolaru, který nastal po slabých datech z tamního trhu práce.

Ve Spojených státech bylo v červenci vytvořeno pouze 114 tisíc nových pracovních míst v nezemědělském sektoru, zatímco tržní konsenzus činil 175 tisíc. Míra nezaměstnanosti oproti očekávané stagnaci na 4,1 procenta navíc vzrostla na 4,3 procenta. Americký dolar se po těchto datech v páru s eurem propadl o více než procento na 1,092 USD/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB