Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale spíše chápat jako korekci předchozích dolarových zisků. Samotná koruna v pondělí posílila o cca 10 haléřů, když se její kurz posunul z otevíracích 25,36 k odpoledním 25,26 CZK/EUR.
Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Samotná koruna v pondělí posílila o cca 10 haléřů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z domova jsme se v pondělí dočkali povzbudivých statistik z březnového konjunkturálního průzkumu. Nálada spotřebitelů i podnikatelů se v březnu poměrně výrazně zlepšila. U spotřebitelů vystoupala na nejvyšší hodnotu od října 2021. Zároveň se přiblížila svému dlouhodobému průměru.

Výrazně se zvýšil počet respondentů, kteří očekávají, že v příštích dvanácti měsících dojde ke zlepšení jejich finanční situace. Zde se pozitivně odráží obnovený růst reálných mezd společně s návratem inflace ke dvouprocentnímu cíli na začátku letošního roku, s čímž souvisí i klesající obavy spotřebitelů ohledně růstu cen.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Znatelné zlepšení zaznamenala i tuzemská podnikatelská důvěra, a to hlavně kvůli lepší náladě v průmyslu a obchodu. Za zlepšením podnikatelského sentimentu stálo především očekávané mírné zlepšení poptávky a výrobní činnosti v průmyslu, a dále se zlepšující poptávka a celková ekonomická situace podniků v odvětvích obchodu a služeb.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB