Výsledky prosincového indexu nákupních manažerů (PMI) se podle ekonomů, kteří poskytli Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) své komentáře ke zprávě statistiků, se shodují v tom, že podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se „zhoršily“, podle některých dokonce „výrazně“.
„Podmínky v tuzemském průmyslu se na konci roku znovu zhoršily. Index nákupních manažerů se v prosinci snížil ze 46 bodů na 44,8. Pesimistická nálada (pod hranicí 50 bodů, pozn. red.) přetrvala nejen po celý minulý rok, ale táhne se již od poloviny roku 2022,“ připomněl analytik ČSOB Dominik Rusinko.
„Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v prosinci klesl z listopadových 46 bodů na úroveň 44,8 – na své pětiměsíční minimum. Finanční trh očekával pokles celkového indikátoru PMI na úroveň 45,9,“ zdůraznil Radomír Jáč, hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE.
„Zhoršování podmínek ve zpracovatelském průmyslu bylo nejsilnější za posledních pět měsíců,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron a dodal: „Očekávali jsme stagnaci na listopadové úrovni, ale je zřejmé, že situace v průmyslu se zatím nelepší a budoucí výhled rovněž není příznivý.“
„I nadále pokračoval pokles výroby i nových zakázek. České výrobce tížily především slabé ekonomické výhledy, nižší objem nových zakázek a náročné podmínky v automobilovém sektoru. Klesal objem jak nových domácích zakázek, tak i těch zahraničních,“ sdělila Jana Steckerová, ekonomka Komerční banky.
Problémem číslo jedna tuzemských průmyslníků zůstává podle Dominika Rusinka z ČSOB zabrzděná poptávka na hlavních exportních trzích. „V prosinci došlo k dalšímu poklesu výroby (nejprudšímu za posledních pět měsíců), stejně jako v případě nových zakázek. Nižší prodeje a rostoucí volná kapacita měly za následek pokračující snižování počtu zaměstnanců,“ informoval.
„Tuzemský průmysl vstupuje do nového roku v útlumu a zatím se neblýská na lepší časy. Ty jsou závislé na vývoji v zahraničí – zejména v Německu, kde aktuálně panují ještě horší podmínky ve zpracovatelském sektoru. Letos očekáváme – podobně jako v posledních dvou letech – přibližnou stagnaci německé ekonomiky, z nemalé části právě kvůli průmyslové depresi,“ uvedl Rusinko.
Jak připomněl, průmyslová výroba v Německu klesá setrvale již sedmým rokem. „Zdá se, že problémy jsou spíše dlouhodobého strukturálního charakteru, jejichž řešení si bohužel vyžádá delší čas. Jinak řečeno, bez obratu trendu v německém průmyslu nelze počítat s výraznějším oživením ani v Česku. Proto jsme ohledně restartu českého průmyslu v první polovině letošního roku spíše skeptičtí,“ dodal.
„Vyhlídky českého průmyslového sektoru zatím zůstávají ne příliš optimistické,“ usoudila Jana Steckerová z KB: „Evropská poptávka je nadále slabá, nedaří se především německému průmyslu, jenž trpí výraznými strukturálními problémy a nyní i obavami z obchodních válek. Výstup českého průmyslu letos podle našeho odhadu zůstane utlumený a vzroste pouze o 0,5 procenta meziročně.“
Podle Martina Krona z Raiffeisenbank krize českého průmyslu pokračuje: „Ačkoli letos očekáváme mírné oživení, rizika směrem dolů se dále kupí. Zcela klíčový bude vývoj v německém průmyslu, na kterém je ten český do značné míry závislý. Predikce pro ekonomiku Německa ale nejsou zrovna růžové a je otázkou, nakolik ji ovlivní případná cla uvalená novou americkou administrativou.“
neblízká na lepší časy ……. Sakra, ten češtinec.
Dobrý den, díky za upozornění, opraveno.
Editor se červená…
Redakce
Za tento neskutečný marast můžou představitelé evropského parlamentu a jejich zvrácenou formou protlačovaný „gryndýl“.