Kryptoinvestoři prokázali odolnost vůči letošním výprodejům

Názor
Bitcoin se v letošní „kryptozimě“ dostal na nová minima kvůli nedávnému bankrotu kryptoburzy FTX a nejistota zůstává vysoká. Pozitivním překvapením však byla absence širšího dopadu. Ceny kryptoměn se zmírnily, nikoliv zhroutily, zatímco korelace s ostatními aktivy odpadly. Maloobchodní vlastnictví, přijetí institucionálními investory a základní měřítka užitečnosti blockchainu byly vůči letošnímu výprodeji odolné.
Na obzoru je další půlení Bitcoinu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tuto odolnost lze částečně vysvětlit. Za prvé dosavadní dlouhou „kryptozimou“, kdy výprodeje byly hlubší a začaly dříve, než u jiných tříd aktiv. Jacíkoliv investiční „turisté“ jsou už dávno pryč. Za druhé je tato třída aktiv je nyní velmi malá, s tržní kapitalizací pod 800 miliard dolarů, což je sedmdesátina velikosti akcií, a s omezenými přímými vazbami.

A za třetí, korelace mezi akciemi – zejména technologickými – a kryptoaktivy se propadla na nejnižší úroveň v tomto roce. Související akcie překonaly výkonnost kryptoaktiv.

Kryptoměny mohou postupně překonat sérii krizí, které si způsobily samy. Makroekonomické protivětry se budou zmírňovat s tím, jak se blížíme k vrcholu cyklu úrokových sazeb americké centrální banky, Fedu.

PSALI JSME:
Krach kryptoburzy FTX není krachem bitcoinu. Ukazuje na problematičnost jeho napodobenin

Bankrot FTX může vést ke zrychlení regulačních ochranných zábran a podpořit návrat institucionálního zájmu.

Poslední hype cyklus společnosti Gartner nám připomíná, že bychom neměli připodobňovat tržní ceny k užitku technologie. Velká část ekosystému se nachází v atraktivních segmentech „rozčarování“ a „osvícení“.

Aktivní adresy bitcoinů byly stabilní, i když objemy transakcí klesaly. Došlo ke sloučení Etherea, probíhají rozsáhlé testy CBDC (digitální měna centrální banky, pozn. red.) a na obzoru je další půlení Bitcoinu.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled na 4. čtvrtletí (6.): V kryptoprostoru se ochlazuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Co se může stát na finančních trzích?

První kvartál roku 2023 by se měl nést zejména ve znamení bilancování roku 2022. Uplynulý rok byl jedním z nejsložitějších a nejtěžších let pro investory či obchodníky za několik posledních desetiletí. Dá se …

Převratné produkty: Lék na obezitu od Novo Nordisk

V našem článku o převratných produktech se podíváme na firmu Novo Nordisk. Původně malá farmaceutická společnost se po 30 letech díky neustálým inovacím v oblasti insulinových léčiv a výraznému zvýšení produktivity …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB