Kryptoinvestoři prokázali odolnost vůči letošním výprodejům

Názor
Bitcoin se v letošní „kryptozimě“ dostal na nová minima kvůli nedávnému bankrotu kryptoburzy FTX a nejistota zůstává vysoká. Pozitivním překvapením však byla absence širšího dopadu. Ceny kryptoměn se zmírnily, nikoliv zhroutily, zatímco korelace s ostatními aktivy odpadly. Maloobchodní vlastnictví, přijetí institucionálními investory a základní měřítka užitečnosti blockchainu byly vůči letošnímu výprodeji odolné.
Na obzoru je další půlení Bitcoinu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tuto odolnost lze částečně vysvětlit. Za prvé dosavadní dlouhou „kryptozimou“, kdy výprodeje byly hlubší a začaly dříve, než u jiných tříd aktiv. Jacíkoliv investiční „turisté“ jsou už dávno pryč. Za druhé je tato třída aktiv je nyní velmi malá, s tržní kapitalizací pod 800 miliard dolarů, což je sedmdesátina velikosti akcií, a s omezenými přímými vazbami.

A za třetí, korelace mezi akciemi – zejména technologickými – a kryptoaktivy se propadla na nejnižší úroveň v tomto roce. Související akcie překonaly výkonnost kryptoaktiv.

Kryptoměny mohou postupně překonat sérii krizí, které si způsobily samy. Makroekonomické protivětry se budou zmírňovat s tím, jak se blížíme k vrcholu cyklu úrokových sazeb americké centrální banky, Fedu.

PSALI JSME:
Krach kryptoburzy FTX není krachem bitcoinu. Ukazuje na problematičnost jeho napodobenin

Bankrot FTX může vést ke zrychlení regulačních ochranných zábran a podpořit návrat institucionálního zájmu.

Poslední hype cyklus společnosti Gartner nám připomíná, že bychom neměli připodobňovat tržní ceny k užitku technologie. Velká část ekosystému se nachází v atraktivních segmentech „rozčarování“ a „osvícení“.

Aktivní adresy bitcoinů byly stabilní, i když objemy transakcí klesaly. Došlo ke sloučení Etherea, probíhají rozsáhlé testy CBDC (digitální měna centrální banky, pozn. red.) a na obzoru je další půlení Bitcoinu.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled na 4. čtvrtletí (6.): V kryptoprostoru se ochlazuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Podle poměru mědi a zlata recese nehrozí

Poměr mědi a zlata je tržním barometrem chuti k riziku, rizika recese a výnosů dlouhodobých dluhopisů. Jeho prediktivní síla vychází z velmi rozdílného využití obou komodit. Zlato je nejdéle existujícím bezpečnějším …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.