Výhled na 4. čtvrtletí (6.): V kryptoprostoru se ochlazuje

AnalýzaTéma týdne
Trhy s kryptoměnami přes léto v podstatě usnuly, ale až skončí kryptoměnová zima, budou zdravější a vyspělejší. Nová energetická a legislativní omezení vzbuzují obavy ohledně možné budoucí centralizace.
Propad ceny bitcoinu v roce 2022 nutí těžaře stěhovat se do zemí, kde je elektřina levnější, nebo zavřít krám. Ilustrační foto: Pixabay.com

Drobní obchodníci raději vše sledují od postranní čáry, ale instituce jsou pořád ještě ve hře a jen ony mohou ukázat, že kryptoměny nejsou jen arénou pro blockchainové nadšence a spekulanty.

Propad ceny bitcoinu v roce 2022 nutí těžaře stěhovat se do zemí, kde je elektřina levnější, nebo zavřít krám. Méně těžařů znamená, že už síť nebude tak bezpečná a patrně ani tak decentralizovaná. My však do nejbližších let nevidíme větší centralizaci jako významné riziko.

Významné vládní instituce mají stále větší obavy z energeticky náročného ověřování PoW (Proof-of-Work), využívaného bitcoinem. Proto vnímáme jako výrazné riziko pro kryptoměny fakt, že by mohly vládní instituce začít regulovat jejich využití kvůli energetické spotřebě.

PSALI JSME:
Ethereum úspěšně implementovalo Proof-of-Stake protokol

To by mohlo omezit možnosti jejich uplatnění, takže by využití kryptotechnologií nebylo tak atraktivní. Když budou průměrné náklady na těžbu jednoho bitcoinu vyšší, než částka, za kterou se dá bitcoin prodat, počet těžařů patrně klesne.

Zdá se, že v roce 2022 zmizeli z kryptoprostoru spekulanti. I NFT tokeny se teď prodávají za rekordně nízké částky.

Jediným světlým bodem kryptoměnové zimy je asi zájem institucí, který na rozdíl od zájmu drobných obchodníků neuhasl. V posledních měsících jsme viděli, jak některé větší instituce navzdory všeobecnému úprku z kryptotrhu na tomto trhu investovaly, nebo rozšířily své služby v říši digitálních aktiv.

PSALI JSME:
Výhled na třetí čtvrtletí (6). Kryptoměny: Současná situace vzala trhu vítr z plachet a tlak se zvyšuje

Objevují se však i trhliny. Počet vývojářů v kryptoprostoru za poslední tři měsíce klesá, i když rekordní sumy rizikového kapitálu nalité do kryptoprostoru během loňského a počátkem letošního roku snad dokážou udržet kryptoměnové organizace ještě nějakou dobu nad vodou.

Do budoucna je podle nás hnací silou kryptoměn jejich využitelnost. Pravděpodobně dojde k posunu od investování do náhodných kryptotokenů a NFT ke kryptotechnologiím s konkrétním uplatněním.

Sony už hledá možnosti tvorby médií s využitím NFT tokenů, které by umělcům umožnily rychleji uzavírat spravedlivější smlouvy. GameStop chce zase s pomocí NFT technologie umožnit vlastnictví digitálních předmětů v různých hrách.

Autor je hlavní kvantitativní analytik Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dominik Stroukal: Nepotřebuji si koupit NFT od Adidasu. Raději si koupím skutečné boty

Zavřít reklamu ×
  1. NFT je jen nesmyslná módní bublina, která v blízké budoucnosti pomine. Vyhraje ten kdo dostane svůj produkt mezi masy, mezi běžné lidi, kteří nemají dnes páru o kryptu. Např. kdo dokáže běžnou populaci přetáhnout od bank ke kryptoměnovým společnostem a donutí je přestat využívat bankovní produkty a nahradí je technologiema krypta. Masy rozhodují o globálním úspěchu, ne uzavřené komunity a kryptonadšenci.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Akciové trhy surfují na pozitivní vlně

Směr středečního obchodování, v Evropě i za mořem, byl jasný. Již zahájení obchodování bylo silnější o téměř procento ve srovnání s úterním závěrem. Následně akciové trhy své zisky dále rozšiřovaly.

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB