
Pro větší přehlednost jsou ta odvětví, která už se z covid-šoku zcela vymanila, vyznačena v grafu zelenými pruhy. Jak vidno, těchto korona-šampiónů je hned několik: Jde např. o výrobu nápojů, výrobků papírových a výrobků plastových. Kupodivu v tomto seznamu odvětví „prvních na pásce“ nenajdeme – jakkoli bychom je tam možná čekali – průmysl potravinářský a už vůbec ne průmysl farmaceutický.
Nelze vyloučit, že letošní červen byl v některých odvětvích z různých důvodů výjimečně dobrý nebo výjimečně špatný. I když ale vezmeme namísto samotného června průměr za letošní duben až červen, s nejmenšími ztrátami prošla krizí opět především ta odvětví, která jsou v grafu v grafu vyznačena zeleně (přidává se k nim ještě výroba elektrických zařízení).

V tomto tříměsíčním pohledu však není průměr za zmíněné tři měsíce nad 100 ani pro ona nejodolnější odvětví. I těm nejlepším zkrátka trvalo tři měsíce, než se dostaly na předkoronavirový normál.
Zajímavý je konkrétně rozdíl mezi průmyslem potravinářským (v červnu 92 % průměru za 3/19-2/20) a nápojářským (105 %). Vysvětlením může být snad fakt, že určitou část potravinářské produkce (zejm. asi pečivo – např. váha samotného chleba ve spotřebním koši činí úctyhodné 1,3 %) si domácnosti po úderu karanténních opatření začaly připravovat doma. Naproti tomu sirupy (pro výrobu šťáv), pivo, džusy atp. si doma většina z nás během jara vyrábět asi nezačala.
Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)