Která odvětví průmyslu už covid přemohla?

Názor
Z čísel o českém průmyslu, která byla zveřejněna tento týden, lze mimo jiné odvodit jedno zajímavé srovnání: Hodnotu výroby v červnu 2020 v porovnání s průměrnou produkcí v daném odvětví ve 12 měsících před nástupem covidu, tj. v „mírovém“ období březen 2019 - únor 2020. Dostaneme tak představu, do jaké míry se to které odvětví českého průmyslu dokázalo do června vyhrabat z covidem způsobených potíží.
Určitou část potravinářské produkce, zejména pečivo, si domácnosti po úderu karanténních opatření začaly připravovat doma. Naproti tomu sirupy, pivo, džusy atp. si doma většina z nás během jara vyrábět asi nezačala. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pro větší přehlednost jsou ta odvětví, která už se z covid-šoku zcela vymanila, vyznačena v grafu zelenými pruhy. Jak vidno, těchto korona-šampiónů je hned několik: Jde např. o výrobu nápojů, výrobků papírových a výrobků plastových. Kupodivu v tomto seznamu odvětví „prvních na pásce“ nenajdeme – jakkoli bychom je tam možná čekali – průmysl potravinářský a už vůbec ne průmysl farmaceutický.

Nelze vyloučit, že letošní červen byl v některých odvětvích z různých důvodů výjimečně dobrý nebo výjimečně špatný. I když ale vezmeme namísto samotného června průměr za letošní duben až červen, s nejmenšími ztrátami prošla krizí opět především ta odvětví, která jsou v grafu v grafu vyznačena zeleně (přidává se k nim ještě výroba elektrických zařízení).

Výroba v 6/20, jestliže průměr za 3/19-2/20 = 100. Zdroj: ČSÚ, vlastní výpočet

V tomto tříměsíčním pohledu však není průměr za zmíněné tři měsíce nad 100 ani pro ona nejodolnější odvětví. I těm nejlepším zkrátka trvalo tři měsíce, než se dostaly na předkoronavirový normál.

Zajímavý je konkrétně rozdíl mezi průmyslem potravinářským (v červnu 92 % průměru za 3/19-2/20) a nápojářským (105 %). Vysvětlením může být snad fakt, že určitou část potravinářské produkce (zejm. asi pečivo – např. váha samotného chleba ve spotřebním koši činí úctyhodné 1,3 %) si domácnosti po úderu karanténních opatření začaly připravovat doma. Naproti tomu sirupy (pro výrobu šťáv), pivo, džusy atp. si doma většina z nás během jara vyrábět asi nezačala.

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika poklesla nejvíce ve své historii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru