Dle studie disponují obyvatelé České republiky příjmy v celkové výši přes 106 miliard eur, což v přepočtu na obyvatele činí v průměru necelých deset tisíc eur a Česká republika je tak mezi 42 evropskými zeměmi na 24. místě. Ze zemí střední a východní Evropy jsou na tom lépe pouze Slovinci (18. místo) a Estonci (22. místo). Úroveň kupní síly na obyvatele v České republice dosahuje necelých 68 % evropské úrovně.
„Meziroční nárůst kupní síly v České republice činil 4,9 %, což představuje přírůstek o necelých dvanáct tisíc korun ročně na obyvatele. V tomto směru se Česká republika pohybuje okolo evropského průměru,“ říká analytik společnosti GfK Šimon Dvorský.
Ze studie vyplývá, že kupní síla je v rámci České republiky rozmístěna výrazně nerovnoměrně. Nejvyšší kupní sílu mají obyvatelé Prahy. Absolutně Pražané disponují 16 % veškerých disponibilních příjmů ČR a kupní síla obyvatel hlavního města v přepočtu na jednoho obyvatele v posledních deseti letech stabilně osciluje okolo 30 procent nad celostátním průměrem.
Naopak nejnižší úrovně kupní síly v přepočtu na obyvatele dosahuje Ústecký region (87,4 % celostátního průměru). Zároveň je to jediný region, u něhož je průměrná kupní síla na obyvatele nižší než 90 % českého průměru. Rozdíl mezi regionem s nejvyšší kupní silou a nejnižší kupní silou se oproti předchozímu roku zvýšil o půl procenta na 42,5 %.
Kupní síla meziročně vzrostla ve všech regionech ČR – nejvíce v Praze, Moravskoslezském kraji a na Vysočině (o 5,9 %), nejméně na Olomoucku (2,7 %) a ve středních Čechách (o 3,6 %).