Nikdy jsme se neměli líp, tvrdí průzkum

Finanční situace českých domácností je lepší, než kdykoliv v minulosti. Vyplývá to z výsledků čerstvého šetření, agentury GfK, která je již od poloviny devadesátých let provádí pro Evropskou komisi.
Ochota tuzemských domácností utrácet je stále vysoká. Díky růstu příjmů přitom roste také jejich schopnost spořit. Foto: Pixabay

Pro téměř třetinu (30 %) českých domácností se za poslední rok finanční situace domácností zlepšila, což je nejvíce v historii sledování. Zhoršila se pro třináct procent lidí, což je naopak nejméně za celé měřené období.

Podobně pozitivní vývoj svých příjmů Češi očekávají i pro následujících 12 měsíců. Ohledně očekávání vývoje celé české ekonomiky jsou ovšem Češi střízlivější než před rokem.

Optimismus z let 2014–2018 již nepokračuje, uvedli autoři šetření.

„Tuzemské domácnosti jsou nadále ochotny výrazně utrácet za zboží zbytné povahy, které nutně nepotřebují. To svědčí o jejich stále pozitivních vyhlídkách ohledně jejich nadcházející finanční situace, které pramení zejména z pokračujícího znatelného růstu reálných mezd,“ vysvětluje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Podle něj byla loni spotřeba domácností klíčovým tahounem celé ekonomiky.

„Pozitivní nákupní sentiment nicméně přetrvává a ochota utrácet je stále vysoká. Díky růstu příjmů přitom roste také schopnost spořit – na přelomu roku dvě třetiny Čechů deklarovaly, že letos budou spořit nějaké peníze, což je opět nejvyšší hladina ve více než dvacetileté historii měření,“ říká Tomáš Drtina, GfK Managing Director CZ&SK.

PSALI JSME:
Průměrný Čech je nejbohatší z celé východní Evropy

Spoří devět lidí z deseti

To potvrzuje nejnovější průzkum ING, podle kterého si pravidelně odkládá určité množství peněz 9 z 10 dotázaných. Důvody ke spoření většinou nejsou konkrétní – lidé si zkrátka šetří volné prostředky do rezervy, „co kdyby náhodou“.

„Obzvláště mladí si pak odkládají, aby vše neutratili. Téměř polovina Čechů si uvědomuje význam finančního polštáře a spoří čistě na tzv. ‚horší časy‘. Nejčastěji jde o vysokoškolsky vzdělané a domácnosti s příjmy přes 40 tisíc měsíčně, nejméně často o ty se základním vzděláním,“ komentuje výsledky průzkumu Radek Sedlář z ING.

Podle průzkumu, který na konci loňského roku uskutečnila Sberbank, žije asi pětina Čechů od výplaty k výplatě. Na konci měsíce jim zbydou dva tisíce korun, nebo ještě méně. Průzkum také tvrdí, že dvanáct procent lidí si stranou neodkládá vůbec žádné peníze.

PSALI JSME:
Pětina Čechů žije od výplaty k výplatě

  1. To jsem rád, že alespoň vy se máte líp -Erben a to Gfk – jak píšete . Nikdy jsme se neměli líp. Takže Babiš měl pravdu.

  2. Mám pocit, že poslední léta jsou finančně čím dál více náročnější. Odkládám si i z toho mála na spoření přesto menší částku, protože častou příjdou nenadálé výdaje a z čeho je pak hradit? Podle mne líp už bylo

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Měsíční úspory Čechů rostou

Jak byste si počínali, kdyby se vám navýšil měsíční příjem o 20 000 korun? Pakliže byste většinu peněz uspořili a vložili je na účet penzijního spoření, resp. na stavební spoření či depozitní účet v bance, a zároveň …

Nízké úrokové sazby ničí důchodové systémy

Průběžné důchodové systémy se dlouhá léta jevily jako méně efektivní než fondové systémy. Extrémně nízké úrokové sazby to však mění. Důchodové fondy v mnohých případech snižují kupní sílu úspor. Lidé by se při …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru