Kupní síla průměrného Čecha se meziročně zvýšila o tisícovku měsíčně

Úroveň kupní síly České republiky se v roce 2019 oproti předchozímu roku zvýšila o necelých pět procent. Absolutně nejvyšší hodnotu kupní síly v přepočtu na obyvatele lze zaznamenat v levobřežní části Prahy (Malá Strana, Střešovice, Dejvice), na opačném pólu se pohybuje Ústecký region, kde se kupní síla pohybuje na hranici 13 % pod českým průměrem. Vyplývá to z nové výroční analýzy společnosti GfK nazvané „Kupní síla České republiky 2019“.
Kupní síla průměrného Čecha se meziročně zvýšila o tisícovku měsíčně. Foto: Depositphotos.com

Dle studie disponují obyvatelé České republiky příjmy v celkové výši přes 106 miliard eur, což v přepočtu na obyvatele činí v průměru necelých deset tisíc eur a Česká republika je tak mezi 42 evropskými zeměmi na 24. místě. Ze zemí střední a východní Evropy jsou na tom lépe pouze Slovinci (18. místo) a Estonci (22. místo). Úroveň kupní síly na obyvatele v České republice dosahuje necelých 68 % evropské úrovně.

„Meziroční nárůst kupní síly v České republice činil 4,9 %, což představuje přírůstek o necelých dvanáct tisíc korun ročně na obyvatele. V tomto směru se Česká republika pohybuje okolo evropského průměru,“ říká analytik společnosti GfK Šimon Dvorský.

Ze studie vyplývá, že kupní síla je v rámci České republiky rozmístěna výrazně nerovnoměrně. Nejvyšší kupní sílu mají obyvatelé Prahy. Absolutně Pražané disponují 16 % veškerých disponibilních příjmů ČR a kupní síla obyvatel hlavního města v přepočtu na jednoho obyvatele v posledních deseti letech stabilně osciluje okolo 30 procent nad celostátním průměrem.

Naopak nejnižší úrovně kupní síly v přepočtu na obyvatele dosahuje Ústecký region (87,4 % celostátního průměru). Zároveň je to jediný region, u něhož je průměrná kupní síla na obyvatele nižší než 90 % českého průměru. Rozdíl mezi regionem s nejvyšší kupní silou a nejnižší kupní silou se oproti předchozímu roku zvýšil o půl procenta na 42,5 %.

Kupní síla meziročně vzrostla ve všech regionech ČR – nejvíce v Praze, Moravskoslezském kraji a na Vysočině (o 5,9 %), nejméně na Olomoucku (2,7 %) a ve středních Čechách (o 3,6 %).

Zdroj: GfK

PSALI JSME:
Nikdy jsme se neměli líp, tvrdí průzkum

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americký dolar nakonec musí začít klesat

Ve výhledu na druhý kvartál, který vznikal v období nejhorší březnové paniky na trzích, jsem uvedl, že nemohu s jistotou říci, zda již trhy dosáhly svého pomyslného dna a krize vyvrcholila, dokud americký dolar neotočí.

Dolar vítězí, viru navzdory

Máme za sebou první polovinu roku, která bude bezesporu patřit mezi ty, které se zapíší do dějin, a to vlivem pandemie covid-19 a jejího dopadu do globální ekonomiky a finančních trhů. Ty reagovaly na obavy z …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: Prázdné pláže, s rouškou do supermarketu

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. Včera jsme se věnovali cestě na Istrii i zpět domů, …
Rolovat nahoru